Narada roczna z debatą dotyczącą utworzenia map zagrożenia w Żywcu

Dzisiaj w żywieckiej komendzie odbyła się narada roczna połączona z debatą dotyczącą utworzenia map zagrożenia dla miasta Żywca i powiatu żywieckiego. Podczas spotkania omówiono stan bezpieczeństwa w powiecie za rok 2015, wyniki osiągnięte przez żywieckich policjantów oraz określono priorytety w walce z przestępczością w bieżącym roku. W spotkaniu uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Piotr Kucia, zaproszeni goście oraz kierownictwo żywieckiej komendy. Naradę prowadził szef żywieckich policjantów nadkom. Michał Łukasik.

Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Żywcu nadkom. Michał Łukasik składając podziękowanie za ciężką pracę wszystkim policjantom i pracownikom komendy, a także władzom powiatu i miasta za udział oraz wsparcie przedsięwzięć podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Następnie przedstawił sposób wykonania najważniejszych zadań i przedsięwzięć, mających bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa w powiecie w roku 2015 oraz wyniki osiągnięte przez żywieckich stróżów prawa. Spotkanie połączone było z debatą dotyczącą utworzenia map zagrożenia dla miasta Żywca i powiatu żywieckiego. Dlatego w drugiej jego części Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żywcu mł. insp. Bogumiła Bizoń przedstawiła główne założenia utworzenia map zagrożeń bezpieczeństwa. W naradzie uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Piotr Kucia. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Burmistrz Miasta Żywca, Starosta Żywiecki, Wójtowie Gmin, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Straży Miejskiej w Żywcu, Prokurator Rejonowy, Prezes Sądu Rejonowego, przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego i Terenowego NSZZ Policjantów, a także reprezentanci szeregu innych służb i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli. Na koniec spotkania Komendant insp. Piotr Kucia podziękował policjantom za pracę w 2015 r., scharakteryzował najistotniejsze zadania dla policjantów garnizonu śląskiego i priorytety walki z przestępczością na bieżący rok. W czasie spotkania głos zabrali goście, którzy podziękowali wszystkim pracownikom żywieckiej komendy za uzyskane wyniki i zaangażowanie w służbie, a także podzielili się doświadczeniami płynącymi z dotychczasowego funkcjonowania lokalnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.

Tworzone mapy zagrożeń bezpieczeństwa mają być narzędziem, które pozwoli na rzetelne i czytelne przedstawienie - głównie społecznościom lokalnym - skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń. Pojęcia tego nie należy utożsamiać wyłącznie w aspekcie technicznym, albowiem kryje się pod nim dużo istotniejsza nowa filozofia działania Policji. Mapy zagrożeń bezpieczeństwa należy traktować jako istotny element procesu zarządzania kontaktami ze społeczeństwem.

Poczucie bezpieczeństwa jest podstawową potrzebą każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Większość społeczeństwa nie ma obecnie bezpośredniego dostępu do bieżących danych statystycznych, dotyczących skali i rodzaju przestępczości, czy występujących zagrożeń. Opiera się więc na własnych odczuciach, a także na opiniach znajomych, a w znacznej mierze na opiniach kreowanych przez środki masowego przekazu, budując w ten sposób obraz poziomu poczucia bezpieczeństwa.

Dlatego jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji, jak również resortu spraw wewnętrznych i administracji, jest utworzenie w całej Polsce krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Nad bezpieczeństwem obywateli czuwa, obok Policji, szereg innych służb i inspekcji. Aktywna współpraca tych podmiotów, oraz ich zaangażowanie, znacznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa obywateli.

  • Przemówienie nadkom. Michała Łukasika
  • slajd z prezentacji
  • omówienie wyników przez nadkom. Michała Łukasika
  • prezentacja wyników
  • zaproszeni goście
  • slajd
  • slajd
  • omówienie wyników
  • debata na temat map zagrożeń
  • przemówienie mł. insp. Bogumiły Bizoń
  • slajd
  • przemówienia gości
  • przemówienia gości
  • przemówienie insp. Piotra Kuci
  • przemówienie insp. Piotra Kuci

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 9.73 MB)

Powrót na górę strony