Z młodzieżą o wstąpieniu w policyjne szeregi
Wczoraj w ramach „Dnia przedsiębiorczości” policjanci z żywieckiej komendy gościli młodzież ze szkół ponadgimnazjlanych. W czasie spotkania policjanci rozmawiali z nimi o specyfice swojej pracy, zaprezentowali sprzęt, którym posługują się w codziennej służbie oraz zachęcali młodych ludzi do wstąpienia w policyjne szeregi.
W Polsce „Dzień przedsiębiorczości” organizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W tym roku jest to już czternasta edycja. Jego ideą jest włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi oraz stworzenie nowatorskiej płaszczyzny przekazywania młodzieży wiedzy o funkcjonowaniu na rynku pracy. Dzięki jednodniowym praktykom w wybranej instytucji czy firmie młodzi ludzie mogą zweryfikować informację o pracy na wymarzonym stanowisku. Nabywają również wiedzę o tym, jakich kompetencji i wiadomości oczekuje się od kandydatów w danym zawodzie. Dzięki temu uczniowie mają szansę na lepsze przygotowanie się do wejścia na rynek pracy.
Komenda Powiatowa Policji w Żywcu rokrocznie włącza się do tego programu. W tym roku do odbycia jednodniowej praktyki zgłosiło się ponad 20 uczniów. Policjanci rozmawiali z młodymi ludźmi o tym, jak na co dzień wygląda ich praca oraz przekazali im podstawowe informacje dotyczące pionów i struktur istniejących w policji. Uczniowie mieli też możliwość z bliska obejrzeć i przymierzyć sprzęt, którym mundurowi posługują się w codziennej służbie. W trakcie prowadzonych dyskusji policjanci zachęcali młodych ludzi do wstąpienia w niebieskie szeregi i odpowiadali na licznie zadawane pytania, dotycząca zarówno samej służby, jak i zasad naboru do policji. Stróże prawa wykorzystali spotkanie również do tego, aby przedstawić młodzieży główne założenia kampanii "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie". W formie dyskusji policjanci przybliżyli młodym ludziom główne przyczyny wypadków drogowych, mówiono również o prawnych, finansowych, a przede wszystkim zdrowotnych skutkach zdarzeń drogowych. Sporą część spotkania przeznaczono również na przedstawienie młodzieży głównych założeń kampanii "Ludzie to nie towar", która porusza problematykę handlu ludźmi. Młodzieży przedstawiono filmy edukacyjne dotyczące tego obszaru.
Część spotkania poświęcono również na przedstawienie młodzieży działania aplikacji mobilnej „Moja Komenda”. Stróże prawa omawiali oraz prezentowali, jak łatwo dzięki niej można znaleźć dzielnicowego z danego terenu i skontaktować się z nim telefonicznie lub też za pomocą poczty elektronicznej. W czasie spotkania dzielnicowi omówili również sposób działania "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" i zachęcali młodzież do reagowania na zagrożenia pojawiające się w ich okolicy.