Bezpieczeństwo pieszych

Bądź widoczny, bądź bezpieczny – świeć przykładem

Zima w pełni. Szybko zapadający zmrok, częste mgły i opady deszczu czy śniegu utrudniają dobrą widoczność na drodze. Szczególnie narażeni na udział w zdarzeniach drogowych są piesi, którzy poruszając się po zmierzchu, są mało widoczni dla kierujących. Dlatego policjanci z żywieckiej drogówki i redaktorzy z Radia Bielsko prowadzą akcję „Świeć przykładem”, podczas której do mieszkańców trafiają odblaskowe opaski.

Kolejną gminą, do której zawitali policjanci i redaktorzy była Gmina Łodygowice. Każdy, kto przyszedł w wyznaczone miejsca, otrzymał odblaskową opaskę. Element odblaskowy można było zabrać również dla swoich bliskich, którzy z różnych powodów nie mogli przyjść na spotkanie. W czasie spotkania policjanci dodatkowo rozmawiali z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W działania policjantów z żywieckiej drogówki zaangażowali się również strażacy ochotnicy oraz ratownicy z Beskidzkiego GOPR-u, którzy przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ratownicy przekazali również cenną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa podczas górskich wycieczek oraz zachęcali do korzystania z aplikacji „Ratunek”. 

Akcja „Świeć przykładem” ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg. Jej organizatorzy, czyli Radio Bielsko oraz żywiecka drogówka, cyklicznie odwiedzają różne miejsca w powiecie i rozdają odblaski, małe elementy, które mogą uratować życie. Pamiętajmy, im bardziej jesteśmy widoczni, tym bardziej jesteśmy bezpieczni.

Warto przypomnieć, że po zmroku, kierowca jadący z włączonymi światłami mijania może dostrzec pieszego z odległości około 25-30 metrów od maski samochodu. Ale jeśli pieszy posiada na sobie odblask, wówczas kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierującemu na bezpieczne ominięcie pieszego. Pamiętajmy, im bardziej jesteśmy widoczni, tym bardziej jesteśmy bezpieczni!

  • na zdjęciu policjanci rozdają odblaskowe opaski w tle radiowozy zdjęcie zrobione po zmierzchu
  • zdjęcie zrobione z góry widać samochody radiowozy oraz uczestników akcji
  • na zdjęciu policjanci rozdają odblaski uczestnikom
  • na zdjęciu policjantka daje odblask dziecku
  • organizatorzy akcji rozdają odblaski mieszkańcom
  • organizatorzy rozdają odblaski w tle widoczny budynek oraz radiowóz
  • redaktor wręcza odblask strażakowi
  • zaparkowane obok siebie samochody organizatorów akcji
  • redaktor radia wręcza strażakom odblaski
Powrót na górę strony