Bezpieczeństwo pieszych

Analiza bezpieczeństwa pieszych – wnioski i spostrzeżenia

Dbając o bezpieczeństwo pieszych policjanci analizują przyczyny i skutki zdarzeń drogowych z ich udziałem. Z podsumowania trzech miesięcy bieżącego roku płyną ciekawe spostrzeżenia. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i wykorzystania ich w czasie poruszania się po drogach. Mamy nadzieję, że lektura ta, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych.

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku na terenie Żywca i Powiatu odnotowaliśmy 9 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w których rannych zostało 11 osób. Jak wynika z analizy najbardziej zagrożonym dniem tygodnia jest piątek. Do największej ilości zdarzeń z udziałem pieszych dochodzi w godzinach popołudniowych, a dokładnie od 15.00 do 22.00.

Przejście dla pieszych powinno być miejscem szczególnym, gdzie zarówno piesi, jak i kierowcy zachowują wzmożoną uwagę. Niestety z analizy wynika, że to właśnie na przejściach dla pieszych dochodzi do największej ilości wypadków drogowych. Ich główną przyczyną jest nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego. Z kolei głównym przewinieniem pieszych jest wejście na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd.

Jak wynika z analizy największe zagrożenie dla pieszych generują kierowcy. Z ich winy odnotowano 7 wypadków, natomiast z winy samych pieszych doszło do 2.

Na terenie Żywca miejscem szczególnie zagrożonym zdarzeniami z udziałem pieszych jest ulica Piłsudskiego w rejonie ulicy Słowackiego. Dlatego też w tych miejscach policjanci będą zwracać szczególną uwagę na zachowania zarówno kierowców, jak i pieszych.

Najczęściej w zdarzeniach drogowych uczestniczyli mężczyźni. Z kolei grupą wiekową najbardziej narażoną na zdarzenia drogowe z omawianej kategorii są seniorzy w przedziale 60+.

Mamy nadzieję, że znajomość tych danych przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pieszych na drogach.  

Powrót na górę strony