Dla internautów

Instalujesz oprogramowanie lub aplikację? Bądź czujny i chroń się przed cyberoszustami

Internet stał się wszechobecny w naszym życiu, nie wyobrażamy sobie dzisiaj funkcjonowania bez niego. Płatności za rachunki czy zakupy zrealizujemy szybko i sprawnie bez wychodzenia z domu. Jednak pamiętajmy, że w sieci czyhają na nas również zagrożenia. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać.

Niemal każdego dnia ktoś zostaje oszukany i traci oszczędności. Dlatego bądźmy ostrożni. Nie instalujmy żadnych aplikacji lub oprogramowań z nieznanego źródła, szczególnie tych z przesłanych linków. Jeśli nie jesteśmy pewni co do ich wiarygodności, zrezygnujmy z instalacji. Zwracajmy uwagę na małą liczbę pobrań, to może być sygnał ostrzegawczy. Nigdy nie działajmy pod presją czasu, lepiej się upewnić, że wszystko jest w porządku, niż stracić swoje oszczędności. Dokonując płatności zawsze sprawdzajmy czy wiadomości z kodem autoryzacyjnym są zgodne z transakcją, której dokonujemy.

Przestrzegaj kilku wskazówek, aby uchronić się przed oszustami:

  • nie klikaj żadnych odsyłaczy w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron,
  • nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy,
  • uważnie przyjrzyj się ofercie, która zawiera bardzo zaniżoną cenę w stosunku do innych ofert,
  • czytaj komentarze innych osób kupujących, duża liczba negatywnych może świadczyć o nieuczciwości sprzedającego,
  • korzystaj z programu antywirusowego,
  • nie podawaj swoich osobistych danych,
  • bądź ostrożny podając w internecie numer swojej karty kredytowej,
  • zainstaluj dodatkowe blokady konta i kart płatniczych, jakie zalecają pracownicy banku,
  • kiedy kupujący lub sprzedający prosi cię o zainstalowanie nieznanego oprogramowania na telefon lub komputer, zastanów się – to może być program dzięki któremu oszust może zdobyć twoje hasła do logowania.      

Ktoś prosi cię o podanie kodu BLIK?

Jeżeli nie chcesz stracić swoich oszczędności, zastanów się zanim go prześlesz. Ostrzegamy przed oszustami podszywającymi się pod naszych znajomych w popularnych komunikatorach społecznościowych.
Oszuści bez skrupułów potrafią przejąć nasze oszczędności. W tym celu tworzą różne legendy, sposoby i historie, dla nich każdy sposób na łatwe wzbogacenie się jest dobry. Oszuści podszywają się pod naszych znajomych, których mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Do zainfekowania telefonu wirusem dochodzi najczęściej wtedy, kiedy klikniemy podejrzany link. Bądź ostrożny i nie daj się oszukać!


KGP

Powrót na górę strony