Akcje i kampanie społeczne

Konferencja „Nastolatek za burtą! Wszystkie ręce na pokład!”

Data publikacji 20.11.2024

Wczoraj w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbyła się konferencja „Nastolatek za burtą! Wszystkie ręce na pokład!”, która poświęcona była profilaktyce zachowań ryzykownych wśród młodzieży. Organizatorem wydarzenia była Komenda Powiatowa Policji w Żywcu wraz z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Żywcu. Wydarzenie honorowym patronatem objął Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr n. med. Grzegorz Hudzik.

Wydarzenie uroczyście rozpoczęła Pani Marta Micor – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żywcu wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Żywcu podinspektor dr Izabelą Boczarską, które przywitały przybyłych gości. Po tym głos zabrał Starosta Żywiecki Adrian Midor, który w swoim przemówieniu podkreślił, jak ważna jest organizacja tego typu konferencji oraz współdziałanie w tym obszarze wielu instytucji, placówek i organizacji.  

Następnie rozpoczęły się wystąpienia prelegentów, wśród których byli asp. szt. Barbara Kotlarska i sierż. szt. Patryk Szeląg z żywieckiej Komendy Policji, którzy w swoim wystąpieniu pod nazwą „Hejt – a Ty? Po której stronie jesteś?” przybliżyli problematykę cyberprzemocy oraz konsekwencji prawnych z tym związanych. 

Po nich głos zabrała Pani Krystyna Piertaszko-Sklany, która na co dzień pracuje jako psycholog, superwizor pracowników socjalnych, a także jest członkiem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, która omówiła standardy profilaktyki zachowań ryzykownych.

Wystąpienie pod hasłem „Jak działa mózg nastolatka?” przedstawił lek. med. Janusz Wyrwalski – pediatra, pulmonolog, a także edukator profilaktyki uzależnień. 

Po przerwie zaproszeni goście wysłuchali kolejnego bloku tematycznego, który rozpoczęły Specjalistki Psychoterapii Uzależnień Pani Agnieszka Sady – Gwiżdż oraz Pani Weronika Kudzia. Ich wystąpienie pod hasłem „Uzależnienie to nie marzenie” poświęcone było problematyce profilaktyki w obszarze substancji psychoaktywnych.  

Następnie o autorskim projekcie edukacyjnym „Zdrowie i emocje – skrzynka z narzędziami” opowiedziała zebranym Pani Natalia Rusin psycholog, psychoterapeuta oraz pedagog specjalny, która na co dzień pracuje w Wojewódzkiej Stacji Sanitarnej w Katowicach. Projekt ten zakłada zwiększenie świadomości w kontekście zdrowia psychicznego wśród uczniów oraz promowanie metod radzenia sobie ze stresem i emocjami. 

Po niej głos zabrał porucznik Paweł Żygliński założyciel "Szkoły Przetrwania" oraz autor projektu profilaktycznego, mówiącego o sile profilaktyki „Ogarnij życie bez wymówek”, który opowiedział o swoich osiągnięciach i doświadczeniach w pracy profilaktycznej z młodzieżą oraz o tym, jak duże znaczenie ma dialog z młodymi ludźmi.

Na koniec głos zabrały Pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żywcu Pani Aleksandra Motz-Jaksoń oraz Magdalena Niemiec, które omówiły realizowanie kampanie „Nowe narkotyki – Nowe zagrożenia” oraz „Lekcja profilaktyki w kinie”.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Starosta Żywiecki Adrian Midor,  Katarzyna Maślanka – Kierownik Zespołu ds. Ochrony Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Żywcu, Anna Białoń Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu młodszy brygadier Jarosław Polak, Kierownik Ośrodka Leczenia Uzależnień Fundacji „Błękitny Krzyż” w Żywcu Jolanta Wandzel, Dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Żywcu Paweł Meres, a także państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni z województwa śląskiego, dyrektorzy szkół, pedagodzy, przedstawiciele Miejskiego oraz Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu. 

Stronę policyjną reprezentowali: z ramienia Komedy Wojewódzkiej Policji w Katowicach komisarz Ewelina Stępień – Hajda, obecny był również I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żywcu młodszy inspektor Jerzy Bujok, naczelnicy wydziałów, komendanci komisariatów oraz policjanci zarówno z Komendy Powiatowej Policji w Żywcu, jak i podległych komisariatów.  
 
Konferencja skierowana była do przedstawicieli instytucji działających w obszarze profilaktyki trudnych zachowań, w tym uzależnień wśród młodych ludzi. Na konferencji przedstawione zostały najlepsze praktyki oraz innowancyjne podejścia, dzięki którym można będzie skutecznie przeciwdziałać uzależnieniom oraz promować zdrowy styl życia.

Wydarzenie patronatem medialnym objął portal ŻywiecInfo. 

Podczas przerwy uczestnicy oraz goście mieli okazję podziwiać prace plastyczne uczniów Zespołu Szkół Budowlano – Drzewnych w Żywcu, laureatów Konkursu „Twoje zdrowie w twoich rękach”.

Dziękujemy wszystkim za pomoc i zaangażowanie w realizację tego ważnego wydarzenia.     

  • zdjęcie kolorowe rozpoczęcie konferencji przywitanie gości przez panią dyrektor i panią komendant
  • zdjęcie kolorowe zaproszeni goście i scena
  • Zdjęcie kolorowe sala z zaproszonymi goścmi
  • zdjęcie kolorowe sala na której siedzą zaproszeni goście
  • zdjęcie kolorowe przemówienie starosty
  • zdjęcie kolorowe wystąpienie policjanów
  • wystąpienie kolejnego prelegenta
  • zdjęcie kolorowe wystąpienie kolejnego prelegenta ujęcia z całości sali
  • wystąpienie kolejnego prelegenta
  • zdjęcie kolorowe kolejny wykład
  • zdjęcie kolorowe scena na której stoi kolejny prelegent
  • zdjęcie kolorowe wystąpienie prelegenta
  • zdjęcie kolorowe kolejny prelegent
  • zdjecie kolorowe kolejny prewlegent
  • zdjęcie kolorowe kolejny prelegent podczas wystąpienia
  • zdjęcie prac plastycznych konkursowych
  • zdjęcie prac plastycznych
  • zdjęcie prac plastycznych konkursowych
Powrót na górę strony