Akcje i kampanie społeczne

Policyjne spotkania z seniorami

Data publikacji 17.05.2024

Trwa kampania społeczna #ZnamTeNumery, której celem jest wypracowanie zasad bezpieczeństwa dla seniorów w sytuacji zagrożenia oszustwem. W ramach tej kampanii na terenie Żywca i powiatu policjanci spotykają się z seniorami i przekazują im ważne informacje dotyczące tego zagadnienia. Spotkania takie odbyły się już w Międzybrodziu Bialskim, Łękawicy i Radziechowach. Wkrótce odbędą się kolejne.

W zeszłym tygodniu policjanci z komisariatu w Gilowicach spotkali się z seniorami z Gminnego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów z Międzybrodzia Bialskiego oraz z Klubu Seniora w Łękawicy. Z kolei mundurowi z Węgierskiej Górki we wtorek odwiedzili seniorów w Domu Ludowym w Radziechowach. 

W czasie spotkań policjanci omówili z osobami starszymi problematykę oszustw oraz tego, jak reagować, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji. Mundurowi podkreślali, że najważniejszą zasadą jest „sprawdzaj, nie ufaj” – czyli, aby seniorzy zawsze weryfikowali informacje, które przekazują im przez telefon osoby podające się na przykład za pracownika banku czy policjanta. Wykonanie telefonu do bliskich zajmie nam chwilę, a dzięki temu nie stracimy często oszczędności całego życia. Dużo miejsca poświęcono również na przedstawienie sposobu działania coraz bardziej popularnych oszustów internetowych. 

Policjanci korzystając z okazji rozmawiali również z seniorami o tym, w jaki sposób właściwie zabezpieczać swoje mienie, mieszkanie czy dom. Włamania do domów czy kradzieże pociągają za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiążą się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Dlatego mundurowi przekazali seniorom rady, dzięki którym będą wiedzieli, jak zadbać o swój dobytek.   

Na koniec był czas na dyskusję, w której seniorzy chętnie uczestniczyli i dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Wyrazili również chęć kontynuacji takich spotkań, dlatego też wkrótce odbędą się kolejne.  

  • zdjęcie  kolorowe fragment policjanta, który wręcza ulotkę seniorom
  • zdjęcie kolorowe policjant rozdaje ulotki seniorom którzy siedzą za stołem
  • zdjęcie kolorowe stoi policjant obok niego siedzą seniorzy którzy trzymają ulotki
  • zdjęcie kolorowe policjant wręcza ulotki seniorom
  • zdjęcie kolorowe seniorzy siedzą tyłem przed nimi policjanci prowadzą rozmowę
  • zdjęcie kolorowe seniorzy siedzą na krzesłach przed nimi policjanci w czasie prowadzenia prelekcji
Powrót na górę strony