Akcje i kampanie społeczne

Nie daj się złapać w sieć

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie profilaktyczne, które zorganizowali żywieccy policjanci wspólnie z przedstawicielami żywieckiego sanepidu. Odbiorcami ważnych treści byli uczniowie klas VII Szkoły Podstawowej numer 3 w Żywcu. Podczas spotkania młodzi ludzie dowiedzieli się, jakie zagrożenia niesie za sobą internet oraz w jaki sposób można ich unikać.

Spotkanie odbyło się w Klubie Miejskiego Centrum Kultury „Śrubka” w Żywcu. W roli prelegentów wystąpili przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz żywieccy policjanci. 

Przedstawiciele sanepidu przedstawili młodzieży zagrożenia dla zdrowia psychicznego i konsekwencje społeczne, jakie niesie za sobą nadużywanie internetu. Wyjaśnili również, jak działa mechanizm uzależnienia od nowych technologii. Z kolei policjanci omówili z uczniami takie pojęcia jak demoralizacja czy nieletni sprawcy czynów karalnych. Odnieśli się również do problemu hejtu i cyberzagrożeń w świetle obowiązujących przepisów prawa. Razem z uczniami przeprowadzono również warsztaty, w czasie których inspirowano młodzież do wypracowanie zasad zdrowego i bezpiecznego życia oraz do świadomego i aktywnego organizowania sobie czasu wolnego.

Głównym celem programu „Nie daj się złapać w sieć” jest ochrona dzieci i młodzieży przed zagrożeniami współczesnego świata, takimi jak uzależnienie od internetu czy cyberprzemoc. Zagrożenia te wynikają głównie z gwałtownych zmian cywilizacyjnych, takich jak rozwój i upowszechnienie sieci internetowej.

  • zdjęcie kolorowe zrobione w sali uczniowie siedzą tyłem przed nimi policjantka w czasie prelekcji
  • zdjęcie kolorowe zrobione w sali obok siebie na scenie stoją prelegenci organizatorzy i uczniowie
  • zdjęcie kolorowe zrobione w sali uczniowie siedzą tyłem na środku prelekcje prowadzi przedstawiciel sanepidu
Powrót na górę strony