Akcje i kampanie społeczne

Zagrożenia wieku dorastania

Pod takim hasłem odbyło się spotkanie żywieckich policjantów z uczniami niepublicznej szkoły podstawowej z Żywca oraz uczniami pierwszej klasy Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu. Miało ono charakter profilaktyczny, a jego celem było uświadomienie młodzieży, że pewne zachowania podejmowane przez nich w młodym wieku, mogą mieć wpływ na całe ich dorosłe życie.

To, jakiego wyboru dokonamy w sytuacjach trudnych, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Decyzje te mogą wpłynąć na całe nasze dorosłe życie zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Głównie to przesłanie starali się przekazać policjanci z żywieckiej komendy młodzieży, z którą spotkali się w niepublicznej szkole podstawowej z Żywca oraz w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu. W czasie spotkania, stróże prawa w formie dyskusji przekazali młodym ludziom cenną wiedzę na temat ich odpowiedzialności za popełnione czyny karalne oraz omówili przejawy demoralizacji w świetle obowiązujących przepisów. Policjanci wyjaśnili słuchaczom podstawowe definicje związane z pojęciami nieletniego, czynu karalnego, demoralizacji. Część spotkania poświecono na omówienie tak ważnych tematów, jak przemoc rówieśnicza, cyberzagrożenia czy hejt.

Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zobaczyć, jak zmienia się percepcja po spożyciu alkoholu czy narkotyków, testując alko i narkogoogle. Młodzi ludzie mieli za zadanie podpisać się, przywitać czy też przejść po krótkim torze, a wszystko to w założonych okularach symulujących stan po spożyciu alkoholu lub narkotyków. Relacje uczniów po tym doświadczeniu jednoznacznie wskazywały, że było to dla nich bardzo pouczające i ważne doświadczenie. 

  • zdjęcie kolorowe zrobione w sali uczniowie siedzą tyłem przed nimi policjantka prowadzi prelekcje
  • zdjęcie kolorowe zrobione w sali na krzesłach uczniowie siedzą tyłem przed nimi policjantka prowadzi prelekcje
Powrót na górę strony