Ostatni dzwonek
W przeddzień rozpoczynających się wakacji policjanci odwiedzili uczniów gimnazjum.
Jak co roku w czasie wakacji w szczególny sposób dbamy o bezpieczeństwo uczniów. Profilaktyka jest jednym z elementów naszych działań. Akcję "Bezpieczne Wakacje" policjanci rozpoczęli jeszcze przed ostatnim szkolnym dzwonkiem.
W przeddzień rozpoczynających się wakacji policjanci odwiedzili uczniów gimnazjum.
Jak co roku w czasie wakacji w szczególny sposób dbamy o bezpieczeństwo uczniów. Profilaktyka jest jednym z elementów naszych działań. Akcję "Bezpieczne Wakacje" policjanci rozpoczęli jeszcze przed ostatnim szkolnym dzwonkiem.
W Żywieckim Gimnazjum nr 2 na ul. Zielonej odbyła się multimedialna prelekcja dla uczniów klas I, II, III, klas integracyjnych przeprowadzona przez podinsp. Dariusza Lach Komendanta Komisariatu Policji w Gilowicach Lach oraz st.asp. Barbarę Lorek specjalistę ds. nieletnich Komendy Powiatowej Policji w Żywcu. Program tworzenia klas integracyjnych powstał w wspomnianym gimnazjum i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów oraz rodziców. Skupia ona najlepszych uczniów legitymujących się świadectwami z czerwonym paskiem oraz osoby niepełnosprawne. Wspólna integracja uczniów daje bardzo dobre rezultaty i efekty pracy osiągając bardzo wysokie średnie ocen.
Prowadzący przekazali zebranym podstawowe informacje dotyczące szkodliwości palenia tytoniu (czynnego i biernego), spożywania alkoholu oraz zażywania narkotyków. Przedstawili argumenty przemawiające za niepaleniem tj.: ryzyko wystąpienia chorób, które w efekcie mogą doprowadzić do śmierci, aspekt finansowy, gorszy komfort życia u osób palących. Zwrócili uczniom uwagę na sytuację i miejsca, w których mogą być narażeni na wdychanie dymu tytoniowego. Prelegenci stwierdzili, że palenie tytoniu i picie alkoholu prowokuje do eksperymentowania z innymi środkami, najpierw marihuaną, a potem z innymi narkotykami. Po przez takie typy zachowań młodzi ludzie chcą udowodnić, że są dorośli. Atrybutem dorosłości nie jest jednak palenie, lecz odpowiedzialność i sztuka umiejętnego mówienia NIE. Zakazy stosowane przez rodziców, nauczycieli bywają pomocne, lecz rzadko kiedy sprawdzają się jako jedyny sposób przeciwdziałania tym zjawiskom. Dlatego właśnie zainicjowano spotkania z uczniami gimnazjum mające na celu szereg działań wspomagających, które będą aktywizowały do propagowania wśród młodzieży zdrowego stylu życia i mody na „niepicie i niepalenie”.
Celem spotkania oprócz dostarczenia, uporządkowania wiedzy z zakresu przeciwdziałania palenia papierosów, picia alkoholu i narkomanii było uświadomienie uczniom, że bezpieczeństwo, zdrowie i prawidłowy, harmonijny rozwój w znacznej mierze zależy od życzliwej i konstruktywnej współpracy ze szkołą. Zmniejszanie szkód wynikających z podejmowania przez uczniów ryzykownych zachowań szczególnie w okresie wakacji i ferii to przecież zadanie nie tylko szkoły, czy innych instytucji zajmujących się szeroko pojętą profilaktyką społeczną. Multimedialna forma przekazu powyższych informacji pozwoliła uczniom lepiej zobrazować powyższą problematykę szczególnie w okresie zbliżających się wakacji podkreślił Dariusz Lach.