Wiadomości

Z promilami za kierownicą

Data publikacji 27.12.2024

Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i rozwagę za kierownicą, a przede wszystkim o to, aby nie prowadzić samochodu po tym, jak wcześniej spożywaliśmy alkohol. Wszyscy musimy być świadomi tego, że poruszając się po drogach odpowiadamy za bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Niestety zapomniało o tym dwóch mieszkańców powiatu żywieckiego.

We wtorek około 14.45 dyżurny Komisariatu Policji w Węgierskiej Górce otrzymał informację, że w Radziechowach kierujący vw uderzył w ogrodzenie posesji. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci i potwierdzili zgłoszenie. Jak wynikało z ich ustaleń, 29-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, kierując vw nie zachował ostrożności i uderzył w ogrodzenie posesji. Gdy policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości okazało się, że miał on w organizmie ponad 2 promile alkoholu. 29-latek trafił do policyjnego aresztu i po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut.
 
Dzień później tuż przed 2.00 w nocy policjanci otrzymali informację, o zakłóceniu ciszy nocnej na jednej ze stacji paliw w Ciścu. Gdy przyjechali na miejsce, nie potwierdzili zgłoszenia, na stacji paliw panował spokój. Na parkingu obok zauważyli jednak kierującego suzuki, którego tor jazdy mógł wskazywać na to, że jest on nietrzeźwy. Gdy zatrzymali samochód ustalili, że za kierownicą siedział 35-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego. Badanie alkomatem wykazało, że miał on w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Jak ustalili policjanci, 35-latek chwilę wcześniej spożywał alkohol, po czym wsiadł za kierownicę i podczas cofania uderzył w zaparkowany samochód, którego właściciel próbował go zatrzymać. Jak dodatkowo ustalili policjanci, 35-latek posiadał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania, a samochód, którym się poruszał nie posiadał aktualnych badań technicznych.

O losie obu kierowców zadecyduje teraz sąd. Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi im kara nawet 2 lat więzienia. Odpowiedzą również za popełnione wykroczenia.  

Przypominamy! Zaburzenia równowagi, osłabienie refleksu, zbyt wysoka ocena własnych możliwości, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, czy zaburzenia widzenia — to tylko niewielka część objawów, które pojawiają się po wypiciu alkoholu.

Decydując się na kierowanie pojazdem pod wpływem nawet niewielkiej ilości alkoholu, ryzykujemy życie nie tylko swoje, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Apelujemy również do członków rodzin, pasażerów i znajomych, którzy niejednokrotnie zgadzają się na prowadzenie pojazdu przez kierującego pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez pijanych kierowców!   

Powrót na górę strony