Wiadomości

Tragedia nad Jeziorem Międzybrodzkim

Data publikacji 22.06.2024

Policjanci z komisariatu w Gilowicach wyjaśniają szczegółowe okoliczności śmierci 40-letniego mężczyzny. Jego dryfujące na powierzchni jeziora ciało zauważył mężczyzna korzystający z rowerka wodnego. Niestety, pomimo wysiłków ratowników, życia mężczyzny nie udało się uratować.

Do zdarzenia doszło dzisiaj około godz. 15.00 na Jeziorze Międzybrodzkim. Pływający na rowerku wodnym mężczyzna, w odległości około 150 metrów od brzegu, zauważył dryfujące na powierzchni jeziora ciało mężczyzny. O sytuacji  natychmiast poinformował wszystkie służby. Policyjni motorowodniacy wspólnie z ratownikami z Beskidzkiego WOPR-u podjęli go z wody oraz rozpoczęli resuscytację, którą kontynuował zespół ratownictwa medycznego. Pomimo ich wysiłków jego życia nie udało się uratować. Jak ustalili policjanci, był to 40-letni mężczyzna. Szczegółowe okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniać policjanci z Komisariatu w Gilowicach.      

Wysokie temperatury zachęcają do wypoczynku nad wodą. Ani na chwilę nie możemy jednak zapominać o tym, że woda, oprócz doskonałej zabawy i ochłody, niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw. Kolejny raz apelujemy o rozsądek i wyobraźnię w czasie letniego wypoczynku. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych.

Pamiętaj!

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.
  • Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu.
  • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
  • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych, szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice i opiekunowie mają prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
  • Pamiętajmy również, jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich, jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

Wypoczywając nad wodą, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia niezwłocznie wzywamy pomoc.
 

Powrót na górę strony