Wiadomości

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Data publikacji 09.07.2024

Pogoda i wysokie temperatury zachęcają do tego, aby wypoczywać nad wodą, korzystać z wodnych sportów i kąpieli. O tym, jak robić to bezpiecznie dowiedzieli się koloniści z Krakowa, którzy wzięli udział w profilaktycznym spotkaniu. Ważne treści przekazali im policjanci oraz ratownicy Beskidzkiego WOPR-u. Dzień później policjanci spotkali się z najmłodszymi mieszkańcami Gminy Czernichów w ramach "Święta Morza".

Pierwsze spotkanie odbyło się w piątek i zostało zorganizowane w myśl ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Wzięli w nim udział koloniści, którzy przyjechali wypoczywać nad Jeziorem Międzybrodzkim z Krakowa. Organizatorami spotkania byli policyjni motorowodniacy z Komisariatu Policji w Gilowicach oraz ratownicy z Beskidzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zarówno policjanci, jak i ratownicy przekazali dzieciom ważne treści dotyczące tego, jak zachowywać się nad wodą, aby być bezpiecznym oraz jak udzielić pomocy, gdy ktoś jej potrzebuje. Ogromną atrakcją, a także niezapomnianym przeżyciem dla kolonistów była możliwość odbycia rejsu policyjną lub WOPRowską motorówką.

Dzień później funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu oraz motorowodniacy z Komisariatu Policji w Gilowicach spotkali się z najmłodszymi mieszkańcami gminy Czernichów w ramach Święta Morza. W trakcie festynu policjanci przypominali uczestnikom o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Dużo czasu poświęcili również bezpieczeństwu w ruchu drogowym, a wiedza uczestników na temat obowiązujących przepisów była sprawdzana podczas licznych konkursów i zabaw. Dla uczestników każdorazowo przygotowane były ulotki, elementy odblaskowe oraz inne przedmioty poprawiające bezpieczeństwo. W profilaktycznych działaniach policjantom pomagał „Sznupek” – maskotka śląskiej policji. 

Głównym celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest promowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć.

Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

  • pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny, bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana, informują o nich znaki i tablice ostrzegawcze, nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych;
  • zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika;
  • na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
  1. wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – bojami (pławami) w kolorze białym,
  2. strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
  3. strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – bojami (pławami) w kolorze żółtym;
  • nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem;
  • nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych;
  • kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby;
  • nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich;
  • nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, łatwo wtedy stracić orientację;
  • należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni;
  • PAMIĘTAJ! NIGDY NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI — będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to niewielki zbiornik wodny na własnej posesji;
  • korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływaj zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).

Zwiększymy także swoje bezpieczeństwo poprzez śledzenie aktualnych prognoz pogody, obserwowanie warunków w wodzie podczas żeglowania oraz poprzez stosowanie środków ratunkowych i asekuracyjnych np. kapoków.


Bardzo istotnym elementem akcji jest konkurs plastyczno-filmowy pn. „Artystyczny przeWODNIK”. Więcej na temat konkursu znajdą Państwo na stronie: ttps://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/konkurs. Zachęcamy do wzięcia w nim udziału!

  • zdjęcie kolorowe przedstawiające materiały profilaktyczne takie jak kodeksy drogowe, lampki rowerowe i elementy odblaskowe położone na stole
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające siedzące dzieci a obok nich stoją ratownicy którzy przeprowadzają pogadankę.
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające dzieci idące pomostem w kierunku policyjnej motorówki. w tle góry i policjant
  • zdjęcie kolorowe grupowe przedstawiające dzieci i stojących policjantów. w te góry i jezioro.
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające dzieci i policjanta płynące motorówką po jeziorze
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające policjanta stojącego przy stoisku profilaktycznym, koło niego stoją dzieci i oglądają gadżety. w tle radiowóz
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające dziecko siedzące w policyjnym radiowozie, koło niego siedzi policjant. w tle inne dzieci, namioty i góry.
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające policjantkę oraz dzieci stojące przy stoisku profilaktycznym. policjantka jest w rękawiczkach jednorazowych i przedstawia dzieciom jak się zbiera odciski palców.
  • zdjęcie kolorowe przedstawiające policjantkę ze sznupkiem oraz stojące i machające dzieli. w tle radiowóz i dmuchany zamek.
Powrót na górę strony