Wiadomości

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Data publikacji 24.06.2024

Rozpoczęły się wakacje. Pogoda i wysokie temperatury zachęcają do tego, aby wypoczywać nad wodą i korzystać z wodnych sportów oraz kąpieli. O tym, jak robić to bezpiecznie dowiedziały się dzieci i młodzież, z którymi spotkali się policjanci i ratownicy z Beskidzkiego WOPR-u.

Spotkanie zostało zorganizowane w myśl ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Wzięły w nim udział dzieci i młodzież, która wypoczywać będzie nad Jeziorem Międzybrodzkim. Organizatorami spotkania byli dzielnicowy oraz policyjni motorowodniacy z Komisariatu Policji w Gilowicach, a także woprowcy z Beskidzkiego WOPR-u. Zarówno policjanci, jak i ratownicy przekazali dzieciom ważne treści dotyczące tego, jak zachowywać się nad wodą, aby być bezpiecznym oraz jak udzielić pomocy, gdy ktoś jej potrzebuje. Dzieci poznały również podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz zobaczyły, jak przebiega akcja ratunkowa. Ogromną atrakcją, a także niezapomnianym przeżyciem dla uczestników była możliwość odbycia rejsu policyjną lub woprowską motorówką.

Głównym celem tej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jest promowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie utonięć.

Bardzo istotnym elementem akcji jest konkurs plastyczno-filmowy pn. „Artystyczny przeWODNIK”. Więcej na temat konkursu znajdą Państwo na stronie internetowej Komendy Głównej Policji. Zachęcamy do wzięcia w nim udziału!

Przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego odpoczynku nad wodą:

  1. Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych! Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana i w żadnym wypadku nie należy tego robić. O zakazie informują znaki i tablice. Nie pływaj na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
  2. Nie ufaj kolorowym kółkom i rękawkom, pilnuj kąpiących się dzieci! Dzieci nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa, dlatego powinny korzystać z kąpielisk tylko pod nadzorem osób dorosłych. Pamiętaj, że obecność ratownika czy policjanta nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za dziecko. Stale przypominaj dzieciom zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.
  3. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody! Spychanie do wody z pomostów czy materacy może skończyć się tragicznie. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów).
  4. Po spożyciu alkoholu nigdy nie wchodź do wody, ani nie korzystaj ze sprzętów wodnych! Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich i skłania do brawury, zwiększa też prawdopodobieństwo szoku termicznego oraz osłabia organizm.
  5. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich! Jeśli chcesz wybrać się wpław w dłuższą trasę, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowę załóż czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Możesz do asekuracji użyć również bojki na szelkach.
  6. Zażywając kąpieli słonecznych, zwracaj uwagę na osoby wypoczywające obok! Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeśli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziesz czuł się na siłach, to zaalarmuj natychmiast inne osoby i służby ratunkowe.
  7. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych! Skończyć się to może poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, gdyż dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni, i nie będziesz w stanie ocenić, co znajduje się pod wodą.
  8. Korzystaj tylko ze sprawnego i atestowanego sprzętu wodnego! Pamiętaj o tym, że wszystkie osoby przebywające na takim sprzęcie, powinny mieć na sobie specjalne kamizelki asekuracyjne, a w szczególności dzieci i ci dorośli, którzy pływają słabo lub w ogóle nie potrafią pływać.
  9. Nie pływaj w trudnych warunkach atmosferycznych! Pływanie w czasie burzy, mgły (gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m) i gdy wieje porywisty wiatr jest bardzo niebezpieczne, podobnie jak pływanie w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza. Wypływając na dłuższy rejs pamiętaj, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Nie wypływaj także za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku.
  10. Nie wchodź rozgrzany do wody! Przed wejściem do wody po opalaniu lub intensywnym wysiłku fizycznym, najpierw zmocz nią klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.

Zadbajmy o to, aby wypoczynek nad wodą wiązał się tylko z miłymi wspomnieniami.

  • policyjna motorówka pływająca po jeziorze
  • policyjna motorówka w czasie rejsu po jeziorze tle góry
  • policyjne i woprowskie motorówki na jeziorze
  • motorówka wopru pływająca po jeziorze
  • dzieci i policjant na bazie wopru
  • zdjecie kolorowe dzieci i woprowcy którzy prowadzą zajecie z udzielania pierwszej pomocy
  • ratownicy wopru podczas prowadzenia zajęć na około dzieci
  • ratownicy wopru podczas pokazu udzielania pomocy dzieci stoją obok
  • pokaz udzielania pomocy przez ratowników wopru
  • zdjęcie grupowe
  • zajecia prowadzone przez ratowników wopru
  • zajęcie prowadzone przez ratowników wopru dotyczące zakładania kamizelki ratunkowej
  • zdjęcie kolorowe wykład w sali wopru dzieci siedzą w ławkach
  • zdjęcie kolorowe dzieci na łódce policyjnej
  • zdjęcie kolorowe dzieci w kamizelkach ratunkowych
Powrót na górę strony