Wiadomości

Dzielnicowi z seniorami o kampanii #ZnamTeNumery

Data publikacji 03.06.2024

Kolejni seniorzy z Żywiecczyzny już wiedzą jak uniknąć oszustwa. To efekt spotkań, które właśnie z tą grupą mieszkańców realizują dzielnicowi na terenie całego powiatu. Spotkania odbywają się w myśl kampanii społecznej #ZnamTeNumery, której celem jest wypracowanie zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia oszustwem.

To już kolejne spotkania, które dzielnicowi realizują na terenie całego powiatu. W zeszłym tygodniu dzielnicowi z Łodygowic odwiedzili seniorów z Zarzecza, dla których dodatkowo strażacy ochotnicy z Łodygowic przeprowadzili warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Mundurowi z Żywca złożyli wizytę seniorom z Klubu Seniora „Papiernik” oraz Domu Pomocy Społecznej w Żywcu. Spotkanie z seniorami odbyło się również w Gminnym Ośrodku Kultury w Ślemieniu, a prowadził je dzielnicowy z Komisariatu Policji w Gilowicach. 

W czasie spotkań policjanci omówili z osobami starszymi problematykę oszustw oraz tego, jak reagować, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji. Mundurowi podkreślali, że najważniejszą zasadą jest „sprawdzaj, nie ufaj” – czyli, aby seniorzy zawsze weryfikowali informacje, które przekazują im przez telefon osoby podające się na przykład za pracownika banku czy policjanta. Wykonanie telefonu do bliskich zajmie nam chwilę, a dzięki temu nie stracimy często oszczędności całego życia. Dużo miejsca poświęcono również na przedstawienie sposobu działania coraz bardziej popularnych oszustów internetowych.

Policjanci korzystając z okazji rozmawiali również z seniorami o tym, w jaki sposób właściwie zabezpieczać swoje mienie, mieszkanie czy dom. Włamania do domów czy kradzieże pociągają za sobą nie tylko straty materialne, ale również bardzo często wiążą się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Dlatego mundurowi przekazali seniorom rady, dzięki którym będą wiedzieli, jak zadbać o swój dobytek. 

Na koniec był czas na dyskusję, w której seniorzy chętnie uczestniczyli i dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. 

  • zdjęcie kolorowe dzielnicowy i seniorzy siedzą przy stole
  • zdjęcie kolorowe dzielnicowy i seniorzy siedzą przy stole
  • zdjęcie kolorowe ulotek
  • zdjęcie kolorowe dwóch dzielnicowych stoi na środku sali i prowadzą prelekcję seniorzy siedzą na krzesłach tyłem
  • strażacy ochotnicy prowadzą zajęcia z pierwszej pomocy
  • strażacy ochotnicy pokazują jak prowadzi się resuscytację
  • policjant prowadzi prelekcję zdjęcie kolorowe
  • zdjęcie kolorowe policjanci siedzą w sali przed seniorami i prowadzą prelekcję
  • zdjęcie kolorowe policjanci siedzą za stołem przed nimi tyłem do obiektywu siedzą seniorzy
Powrót na górę strony