Wiadomości

Seniorzy wiedzieli co robić. Gratulujemy!

Data publikacji 23.04.2024

Liczne działania, kampanie i spotkania profilaktyczne żywieckich policjantów z seniorami przynoszą efekty. Dzięki wiedzy jaką przekazują im stróże prawa, seniorzy wiedzą, jak się zachować i nie nabierają się na historie opowiadane przez fałszywych krewnych. W ostatnich dniach, oszuści ponownie, kilkakrotnie próbowali wyłudzić duże sumy pieniędzy, jednak seniorzy wiedzieli co robić.

W ciągu kilku ostatnich dni seniorzy z Żywiecczyzny odbierają telefony i słyszą, że ktoś z ich bliskich spowodował wypadek. Historia jest podobna syn, córka, wnuczek potrącili na przejściu kobietę w ciąży, której stan jest krytyczny. Aby nie pójść do więzienia potrzebne są pieniądze na poręczenie. Oszuści próbowali swoich sił kilkakrotnie dzwoniąc do starszych osób. Na szczęście seniorzy wiedzieli co robić i nikt nie nabrał się na ich opowieści. Gratulujemy właściwej postawy!

Po raz kolejny apelujemy, aby uważać na fałszywych krewnych. Pamiętajmy o tym, że oszuści modyfikują swoje metody i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, na przykład policjanta, prokuratora czy lekarza.
W związku z powyższym zwracamy się z apelem, aby zachować ostrożność i rozwagę w kontakcie z fałszywymi krewnymi. Pamiętajmy, że oszust bez skrupułów wykorzysta naszą ufność i łatwowierność.

Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać, aby nie stać się ofiarą oszusta jest zweryfikowanie informacji podawanych przez mówiącego. Co więc robić, gdy zadzwoni do nas osoba podająca się za kogoś z rodziny lub też przedstawiając historię dotyczącą kogoś z naszych bliskich? Nie traćmy głowy, rozłączmy się i zatelefonujmy do syna, córki czy wnuka, upewniając się czy na pewno jest w tarapatach i potrzebuje pieniędzy. Zajmie nam to minutę, a dzięki temu nie stracimy oszczędności życia.

Powrót na górę strony