Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Data publikacji 02.02.2024

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest popularnym sposobem komunikowania się z policjantami. Dzięki niej możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy, informując o miejscach, gdzie łamane jest prawo. Zachęcamy do korzystania z niej, jednocześnie przypominając o możliwości łatwego kontaktu ze swoim dzielnicowym, bądź wyszukania najbliższej jednostki Policji za pomocą aplikacji "Moja Komenda".

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w całej Polsce od 2016 roku. Narzędzie sprawdza się jako praktyczny komunikator pomiędzy społeczeństwem a policjantami. 
Główne cele Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa to:

  • poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania Policji,
  • dostosowanie struktur organizacyjnych oraz działań Policji do zagrożeń wskazywanych przez społeczeństwo,
  • wymiana informacji o powstałych zagrożeniach.

Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Pamiętajmy, że nanoszone zagrożenia są anonimowe, a naniesienie zagrożenia jest proste i intuicyjne. Dlatego zachęcamy do korzystania z KMZB przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera. Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Pamiętajmy jednak, że w przypadkach pilnych, kiedy istnieje potrzebna natychmiastowej reakcji i interwencji Policji należy korzystać z numeru alarmowego 112. 

Drugim narzędziem, które ułatwia kontakt z policjantami jest aplikacja "Moja Komenda". Dzięki niej w łatwy i szybki sposób można się skontaktować ze swoim dzielnicowym. Aby to zrobić, wystarczy wpisać własne miejsce zamieszkania, a aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon zamieszkania oraz pokaże, w której jednostce pełni on służbę. Mundurowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Użytkownik nie musi mieć dostępu do internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego.

Moja Komenda zawiera także bazę teleadresową wszystkich komend, komisariatów, rewirów dzielnicowych i posterunków w Polsce. Aplikacja została wyposażona w dwa tryby wyszukiwania informacji. Po włączeniu usług lokalizacyjnych w telefonie sama odnajdzie najbliższe policyjne obiekty. Po przejściu w tryb online wystarczy jedno kliknięcie, aby wskazała trasę do najbliższej jednostki Policji. Równie sprawnie połączy nas z dyżurnym wybranej komendy.

Powrót na górę strony