Wiadomości

Trudne warunki na drogach – apelujemy o ostrożność

Data publikacji 13.11.2023

Jesień to czas zmniejszonej widoczności oraz wzmożonych opadów deszczu. Przy często zmieniającej się pogodzie, warunki na drodze stają się uciążliwe dla wszystkich uczestników ruchu. Dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności, a przede wszystkim o dostosowanie prędkości do panujących warunków!

Wczoraj na terenie Żywiecczyzny doszło do dwóch niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Po północy w Żywcu na ulicy Krakowskiej kierujący oplem 18-latek, na łuku drogi nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, w wyniku czego wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne drzewo. Jak ustalili policjanci, kierowca był trzeźwy i posiadał uprawnienia do kierowania. 

Z kolei tuż przed 22.00 w Ciścu na ulicy Prymasa Wyszyńskiego, również 18-latek, kierując subaru, nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i na łuku drogi doprowadził do przewrócenia pojazdu, który wypadł z drogi i uderzył w ogrodzenie posesji. 18-latek był trzeźwy i posiadał uprawnienia do kierowania. 

Wraz z nadejściem jesieni warunki na drogach są bardziej zdradliwe i niebezpieczne. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Niejednokrotnie mokra i śliska jezdnia znacząco wydłuża drogę hamowania. Takie warunki mają duży wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:

  • zadbaj o stan techniczny swojego pojazdu, zwłaszcza stan oświetlenia, sprawność układu hamulcowego;
  • zadbaj o prawidłową widoczność drogi – dokładnie oczyść szyby i lusterka pojazdu przed rozpoczęciem jazdy, sprawdź również stan i działanie wycieraczek;
  • zmień opony z letnich na zimowe;
  • przestrzegaj ograniczeń prędkości, pamiętaj, aby dostosować ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych;
  • obserwuj drogę i otoczenie;
  • pamiętaj o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie w rejonie skrzyżowań, przejazdów kolejowych i przejść dla pieszych;
  • zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu.
Powrót na górę strony