Wiadomości

Zapraszamy na akcję rozdawania odblasków

Data publikacji 30.09.2023

W ramach Ogólnopolskiego Policyjnego Dnia Odblasków policjanci z żywieckiej drogówki prowadzić będą działania profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa pieszych. Podczas działań mundurowi będą przekazywać mieszkańcom opaski odblaskowe oraz inne elementy poprawiające bezpieczeństwo. Policyjny radiowóz będzie można spotkać żywieckim Rynku w godzinach od 10.00 do 11.00.

fragment dłoni z odblaskami

Przypomnijmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku (przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania).

Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym. Dla własnego bezpieczeństwa nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień.

Noszenie odblasków ma szczególne znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, zła widoczność w ciągu dnia, sprawiają, że kierującym trudniej jest dostrzec pieszego. Widząc z daleka święcący punkt mają więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

Pamiętajmy, że materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Zatem prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

fragment radiowozu i sznupek na żywieckim rynku

Nośmy odblaski!
Dopilnujmy, aby stosowali je także nasi bliscy – zwłaszcza dzieci i seniorzy.

Powrót na górę strony