Wiadomości

Działania ROADPOL SAFETY DAYS w Żywcu – Zero znaczy życie

Data publikacji 21.09.2023

Policjanci z żywieckiej drogówki w ramach akcji ROADPOL Safety Days zorganizowali akcję profilaktyczną, której mottem przewodnim było hasło akcji – Zero znaczy życie. W akcję zaangażowali się przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Bielska-Białej, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, uczniowie z klasy policyjnej ZSME w Żywcu oraz przedszkolaki z Przedszkola numer 9 w Żywcu. Patronat nad działaniami objął Burmistrz Miasta Żywca Pan Antoni Szlagor.

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzona jest akcja pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL przy wsparciu m.in. Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a ich głównym założeniem jest dążenie do WIZJI ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych.

Kampania przewiduje, że w całej Europie prowadzone będą działania promujące bezpieczne zachowania oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jak również podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg.

Wczoraj w ramach akcji policjanci z wydziału ruchu drogowego żywieckiej komendy Policji przeprowadzili takie działania. Polegały one na tym, że kierowcy, którzy zostali zatrzymani przez policjantów do kontroli drogowej, mieli do wyboru albo otrzymać mandat, albo wykonać jedno z dwóch zadań. Pierwszym z nich był szybki kurs pierwszej pomocy przedmedycznej udzielony przez uczniów z klasy policyjnej lub przedstawicieli Centrum Powiadamiania Ratunkowego, bądź też slalom w założonych alko i narkogooglach. Na koniec kontroli każdy kierowca otrzymywał od partnerów akcji odblaskową opaskę lub inny drobiazg, poprawiający bezpieczeństwo na drodze. Od przedszkolaków dostawał również laurkę z uśmiechniętą lub smutną buźką, w zależności od tego, jak wykonał zadanie. 

Zadania wzbudzały wśród kierowców niemałe emocje. Slalom w założonych alko lub narkogooglach, czyli specjalnych googlach symulujących stan po użyciu alkoholu lub narkotyków, pozwalał przekonać się, jak bardzo zmienia się percepcja i koordynacja pod wpływem tego typu środków. Co do szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, każdy z uczestników potwierdzał, jak ważna na miejscu zdarzenia jest elementarna wiedza z zakresu pomocy przedmedycznej.

Przeprowadzone działania mają na celu uświadomienie kierowcom, że bezpieczeństwo na drogach w ogromnej mierze zależy od nich samych, od ich decyzji i postaw. Policjanci w rozmowach z kierowcami podkreślali również to, że wyjeżdżając na drogi, bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim osobom oraz instytucjom, które zaangażowały się w działania. 

 • przedszkolaki trzymają baner z hasłem akcji zdjęcie kolorowe zrobione przed budynkiem komendy
 • zdjęcie grupowe uczestników akcji wszyscy stoją na schodach przed budynkiem komendy
 • przedszkolaki siedzą na ławce burmistrz wita uczestnków akcji
 • przedszkolaki siedzą na ławce w tle uczniowie z klasy policyjnej
 • laurki leżą na stole obok zawieszki odblaskowe
 • kierująca wykonuje zadanie z pierwszej pomocy
 • kierująca wykonuje zadanie z pierwszej pomocy obok stoją przedszkolaki
 • przedszkolaki uczą sie pierwszej pomocy
 • przedstawiciele powiadamiania ratunkowego uczą pierwszej pomocy
 • kierowca pokonuje slalom w założonych alkogooglach
 • kierowca pokonuje slalom w założonych alkogooglach
 • przedszkolaki wręczają laurkę
 • inny kierowca pokonuje slalom w założonych alkogooglach
 • zbliżenie na opaskę odblaskową
 • uczniowie z klasy policyjnej uczą pierwszej pomocy
Powrót na górę strony