Wiadomości

Policjanci o swojej służbie na obozie klas policyjnych

Data publikacji 08.06.2023

Policjanci z żywieckiej komendy, na czele z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Żywcu podinspektorem Jerzym Bujokiem, wzięli udział w obozie klas policyjnych. Spotkanie odbyło się w Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu. W czasie spotkania policjanci opowiedzieli o swojej służbie i o satysfakcji jaką daje pomoc drugiemu człowiekowi.

W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu od wielu już lat funkcjonują klasy o profilu policyjnym. Kierunek ten niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży i rokrocznie chętnych do nauki na tym profilu nie brakuje. Tradycją klas drugich jest obóz policyjny, który odbywa się w Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu. Przez dwa dni młodzi ludzie w praktyce testują zdobytą w szkole wiedzę. Podczas obozu jest trening strzelecki, zawody pływacki czy też nocny wymarsz w góry. 

Stałym punktem obozu jest również obecność policjantów, którzy rozmawiają z młodymi ludźmi o swojej służbie. Tak było i we wtorek, kiedy to policjanci, na czele z I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Żywcu podinspektorem Jerzym Bujokiem, odwiedzili obozowiczów. Wiceszef żywieckich policjantów przedstawił poszczególne etapy procesu rekrutacji oraz przybliżył wymagania, jakie należy spełniać, chcąc wstąpić w policyjne szeregi. Następnie rozmawiał z młodymi ludźmi o tym, jak na co dzień wygląda policyjna służba. Podkreślał, że to przede wszystkim służba dla społeczeństwa, wymagającą zaangażowania, odpowiedzialności, uczciwości i poczucia misji. Uczulał, że bardzo ważna jest chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, empatia oraz duża odporność psychiczna, gdyż na co dzień stróże prawa spotykają się ze stresującymi sytuacjami, które niejednokrotnie zagrażają ich życiu. Jednak najważniejsza jest satysfakcja jaką daje pomoc drugiemu człowiekowi. 

Po wystąpieniu Komendanta, technik kryminalistyki z żywieckiej Komendy Policji przeprowadził warsztaty, podczas których omówił tajniki swojej służby, sposoby zabezpieczania śladów oraz możliwości techniczne identyfikacji sprawców przestępstw. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wykładu, po którym sprawdzali zdobytą wiedzę w praktyce. 

Wszelkie informacje dotyczące rekrutacji do służby w Policji można znaleźć na stornie śląskiej policji: slaska.policja.gov.pl/kat/zostan-policjantem.

  • zdjęcie kolorowe tyłem stoi policjant ma założoną kamizelkę z napisem technik kryminalistyki wokoło siedzą uczniowie
  • zdjęcie kolorowe stołu na którym leżą przedmioty służbowe policjanta technika
  • wystąpienie komendanta powiatowego
  • wystąpienie komendanta powiatowego uczniowie siedzą na ławce
  • wystąpienie komendanta powiatowego obok niego stoi dyrektor szkoły
  • na pierwszym planie uczniowie siedzą tyłem przed nimi stoi komendant dyrektor i technik kryminalistyki
Powrót na górę strony