Wiadomości

Debata „Bezpieczeństwo w sieci” za nami

Data publikacji 19.05.2023

Komisariat Policji w Węgierskiej Górce był organizatorem debaty pn. "Bezpieczeństwo w sieci”. Na spotkaniu omówiono główne zagrożenia występujące w wirtualnej rzeczywistości oraz przedstawiono sposoby ochrony przed nimi. W debacie uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Żywcu młodszy inspektor Krzysztof Czaja, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

Wczoraj w Domu Ludowym w Juszczynie odbyła się debata, która poświęcona była bezpieczeństwu w sieci. Spotkanie rozpoczęła Komendant Komisariatu Policji w Węgierskiej Górce Izabela Boczarska, która przywitała zaproszonych gości oraz przybyłych uczestników.
zdjęcie kolorowe zrobione w sali Komendant komisariatu wita gości uczestnicy siedzą tyłem goście siedzą za stolikami

Następnie policjanci z Zespołu Kryminalnego Komisariatu przedstawili i omówili główne rodzaje przestępstw i oszustw internetowych. Każde wystąpienie zakończone było szczegółowym przedstawieniem sposobów ochrony przed tego typu zagrożeniami.Po tych wystąpieniach głos zabrał dzielnicowy aspirant sztabowy Jacek Szpak, który przypomniał uczestnikom o realizowanych przez policjantów, już od kilku lat programach tj. „Dzielnicowy Bliżej Nas”, aplikacji „Moja Komenda” oraz Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. 

Ważnym punktem spotkania było wystąpienie mieszkanki Żywiecczyzny, która stała się ofiarą oszustów i która zgodziła się podzielić z uczestnikami swoim doświadczeniem. Jej opowieść wzbudziła wśród obecnych wiele emocji. Informacje o tym, w jaki sposób działali oszuści oraz jaką silną presję wywierali z pewnością na długo zapadnie w pamięć każdego z obecnych i być może w przyszłości uchroni przed tego typu przestępstwami.   

głos zabiera osoba która stała się ofiarą przestępstwa

Na zakończenie Specjalista Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Żywcu młodszy aspirant Jakub Hulbój odpowiadał na zadawane przez uczestników pytania. Spotkanie podsumował Komendant Powiatowy Policji w Żywcu młodszy inspektor Krzysztof Czaja, który zwrócił uwagę na to, że techniki i metody oszustów cały czas ulegają zmianie. Oszuści wykorzystując możliwości techniczne bez skrupułów wyłudzą pieniądze od często nieświadomych niczego osób. Dlatego bardzo ważna w zapobieganiu tego typu przestępstw jest właśnie profilaktyka i spotkania ze społeczeństwem. 

głos zabiera komendant powiatowy, który podsumował spotkanie

Wśród zaproszonych gości byli między innymi przedstawiciele Urzędu Gminy Radziechowy Wieprz w osobach Pana Jacka Świniańskiego - Przewodniczącego Rady Gminy oraz Pana Marka Tlałki - Przewodniczącego Komisji Porządku Publicznego i Ochrony Mienia. Obecna była również Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Promocji Gminy Pani Agnieszka Biegun, Pani Maria Skolarz, która jest Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także Dyrektor Szkoły Podstawowej w Juszczynie Pani Irena Kulka. W debacie udział wziął również Pan Mieczysław Sygut Sołtys Sołectwa Juszczyna  oraz członkowie klubów Seniora z terenu Gminy Radziechowy Wieprz.

  • zdjęcie kolorowe zrobione w sali tyłem siedzą uczestnicy debaty komendnat komisariatu wita przybyłych gości
  • na pierwszym planie bokiem siedzą zaproszeni goście w tle nieostro widać uczestników debaty
  • uczestnicy siedzą tyłem pierwszy z prelegetów prowadzi wykłąd
  • za stołem siedzą zaproszenie goście oraz prelegenci oraz prowadzą wykład
  • slajd przedstawiający krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa
  • slajd przedstawiający prezentacje
Powrót na górę strony