Wiadomości

Bądź bezpieczny na drodze!

Data publikacji 16.05.2023

Nie tylko złe warunki atmosferyczne potrafią przyczynić się do poważnych zdarzeń na drodze. Także oślepiające słońce czy wyższa temperatura wpływają na nasze bezpieczeństwo. W ciepłe dni jesteśmy mniej skupieni i dotyczy to zarówno pieszych, jak i kierowców. Dlatego apelujemy do kierowców i pieszych o ostrożność na drodze!

Pamiętajmy, że nie tylko zła, deszczowa pogoda ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Oślepiające słońce także może przyczynić się do nieszczęśliwego zdarzenia - oślepić kierującego, bądź pieszego, który chce przejść przez jezdnię. Gdy temperatury są coraz wyższe, kierowcy często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione. Także piesi powinni być ostrożni i przed przejściem na drugą stronę ulicy mieć całkowitą pewność, że spokojnie pokonają drogę. Przypominamy kierującym i pieszym obowiązujące zasady drogowe!

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Powyższe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Piesi mają też zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Niezwykle ważną zasadą wpływająca na bezpieczeństwo pieszych jest też respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Pamiętajmy. Chwila nieuwagi może kosztować utratę zdrowia albo nawet życia!


BRD KGP

Powrót na górę strony