Wiadomości

Niebezpieczne znalezisko – przypominamy, jak się zachować

Data publikacji 16.05.2023

Wczoraj w Rychwałdku jeden z mieszkańców odnalazł granat ręczny pochodzący z okresu II Wojny Światowej. Żywieccy policjanci zabezpieczyli miejsce niebezpiecznego znaleziska. Apelujemy, aby w przypadku znalezienia takich przedmiotów pod żadnym pozorem ich nie dotykać ani nie przenosić!

Wczoraj tuż przed 19.00 dyżurny Komisariatu Policji w Jeleśni otrzymał informację od jednego z mieszkańców, że w masywie leśnym w Rychwałdku znajduje się przedmiot przypominający stary pocisk lub granat. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci zajmujący się rozpoznaniem minersko-pirotechnicznym i potwierdzili zgłoszenie. Niewypał zidentyfikowali jako granat ręczny R-42 pochodzący z okresy II Wojny Światowej. O niebezpiecznym znalezisku powiadomili wojskowych saperów. Aby nikomu nic się nie stało, do czasu ich przyjazdu, policjanci zabezpieczają teren.

Liczące kilkadziesiąt lat, skorodowane niewypały mogą być bardzo niebezpieczne. Każde dotknięcie lub próba przemieszczenia takiego pocisku może zakończyć się tragedią, dlatego apelujemy o ostrożność i rozwagę. Przypominamy również o niezwłocznym zgłaszaniu odpowiednim służbom takich znalezisk. 

Powrót na górę strony