Wiadomości

Jestem prędkością…

Data publikacji 28.04.2023

To hasło spotu profilaktycznego zrealizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego żywieckiej Komendy Policji. Jest on adresowany do kierowców, a jego celem jest zwrócenie uwagi na to, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości może często zakończyć się tragicznie. Zachęcamy do obejrzenia!

Jak pokazują policyjne statystyki, główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierujący jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Kierowca powinien także wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie czy zażywane leki. Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. 

Dlatego policjanci z żywieckiej drogówki, w trosce o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, zrealizowali spot profilaktyczny „Jestem prędkością”, który w jasny sposób przedstawia, jak złudna i podstępna może być nadmierna prędkość.
  
Premiera spotu nie jest przypadkowa. Przed nami majówka. To czas wyjazdów na kilkudniowy odpoczynek. Nie pozwólmy, aby nadmierna prędkość zebrała swoje żniwo.

Za realizację spotu dziękujemy Pawłowi Szczotce oraz Sebastianowi Duchnowiczowi. 

Szczególne podziękowania kierujemy do Moniki Piaseckiej z Radia Bielsko za użyczenie swojego radiowego głosu.

Film Spot "Jestem prędkością"

Pobierz plik Spot "Jestem prędkością" (format mp4 - rozmiar 41.21 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja spotu

Pobierz plik Audiodeskrypcja spotu (format mp3 - rozmiar 414.55 KB)

Powrót na górę strony