Wiadomości

O odpowiedzialności karnej nieletnich

Data publikacji 24.03.2023

Policjanci z żywieckiej komendy w ramach działań profilaktycznych spotykają się z dziećmi i młodzieżą. W czasie prelekcji przekazują im cenne informacje dotyczącej ich odpowiedzialności za podejmowane zachowania. W minionym tygodniu odwiedzili uczniów z ZSAiO oraz ZSTiL w Żywcu.

W Zespole Szkół Technicznych i Leśnych policjantom towarzyszyli przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a spotkanie dotyczyło akcji informacyjno-edukacyjnej „Nowe Narkotyki – Nowe zagrożenia”. Głównym celem tej akcji jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych, ale także alkoholu, tytoniu oraz leków przez osoby młode. Podczas wystąpienia żywieccy policjanci przedstawili młodzieży problem zakazanych substancji od strony odpowiedzialności karnej. Wyjaśnili takie pojęcia jak demoralizacja, nieletni sprawcy czynów karalnych oraz to, jakie konsekwencje prawne ponoszą młodzi ludzie sięgający po zabronione substancje. 

zdjęcie kolorowe zrobione w sali uczniowie siedzą tyłem policjantka prowadzi prelekcje

Z kolei z uczniami Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu policjanci poruszyli tematykę mowy nienawiści, cyberzagrożeń oraz przemocy rówieśniczej. Dużo miejsca poświęcono również na problematykę uzależnień. Każdy mógł zobaczyć, jak zmienia się percepcja po wypiciu alkoholu czy zażyciu narkotyków testując narko i alkogogle.

Zajęcia z alko i narkogooglami

Spotkania te są bardzo ważne, bowiem policjanci mają możliwość przekazać młodym ludziom cenne informacje dotyczące odpowiedzialności za ich zachowania. Również uczniowie mają możliwość rozwiać swoje wątpliwości czy uzyskać wiedzę w obszarze często trudnych tematów i problemów. 

policjantka prowadzi prelekcje uczniowie siedzą tyłem w ławkach

Powrót na górę strony