Wiadomości

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 17.02.2023

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 20 do 26 lutego, to kolejna edycja inicjatywy koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na potrzeby osób dotkniętych przestępstwem.

Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw, w której to wskazano potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

Ponadto informujemy, że w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Żywcu ulica Powstańców Śląskich 9, w dniach od 20 do 25 lutego dyżurować będą Prokuratorzy. W trakcie tych dyżurów każdy będzie mógł uzyskać informacje na temat uprawnień przysługujących pokrzywdzonym lub o sposobie załatwienia sprawy.

Poniżej zamieszczamy harmonogram dyżurów Prokuratorów przyjmujących interesantów w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem:

  • 20 luty – Joanna Januszyk, Małgorzata Tomczyk 
  • 21 luty – Jacek Folta, Radosław Malczyk,
  • 22 luty – Małgorzata Tomczyk, Piotr Sowa
  • 23 luty – Beata Herzyk-Krzyżowska, Katarzyna Ficoń
  • 24 luty – Anna Krasny, Krzysztof Biegun 
  • 25 luty – Maciej Porzycki, Beata Gluza 

Dyżury będą pełnić również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żywcu, z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, w ramach pełnionych przez nich dyżurów referenckich w dniach od 20 do 24 lutego w godzinach od 6.00 do 14.00 oraz od 14.00 do 22.00.

Warto również pamiętać, że na terenie województwa śląskiego działa Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw. W jej punktach, działających przez cały rok, dyżurują policjanci, można też uzyskać fachowe wsparcie psychologiczne i prawne. Pełny wykaz punktów można znaleźć TUTAJ...

Wykaz placówek znajdujących się na terenie Żywca i Powiatu znajdą Państwo TUTAJ.…

Więcej na temat Tygodnia Pomocy Osobom pokrzywdzonym Przestępstwem znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
 

Powrót na górę strony