Wiadomości

Działania „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 02.02.2023

Pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Niechroniony dlatego, że w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, nic go nie chroni, nie ma pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych czy karoserii samochodu, która zamortyzowałaby uderzenie. Konsekwencje zdrowotne takich zdarzeń są często bardzo poważne, a niejednokrotnie kończą się tragicznie.

Dlatego policjanci z żywieckiej drogówki regularnie prowadzą akcje i działania profilaktyczne ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa właśnie tej grupy uczestników ruchu drogowego. Takie działania zostały przeprowadzone również dzisiaj. Policjanci w rejonach przejść dla pieszych przekazywali osobom elementy odblaskowe i zawieszki, które poprawiają widoczność pieszego, a tym samym jego bezpieczeństwo. Rozmawiali również z uczestnikami ruchu drogowego na temat właściwych zachowań, ostrożności i rozwagi na drodze. 

Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej uwagi i ograniczonego zaufania. Mimo, że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Pamiętajmy, bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.

  • zdjęcie kolorowe zrobione na zewnątrz obok policjanta stoi kobieta obok niej dziecko kobieta trzyma na smyczy psa, chłopczyk w ręce trzyma odblaski
  • na kolorowym zdjęciu policjanci stoją tyłem w rejonie przejścia dla pieszych
  • policjantka na przystanku wręcza odblaskowe opaski pieszym obok zaparkowany radiowóz
Powrót na górę strony