Wiadomości

Podsumowanie policyjnej akcji NURD

Data publikacji 24.11.2022

Śląscy policjanci przeprowadzili wczoraj na terenie województwa działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie akcji mundurowi ujawnili ponad 1940 wykroczeń kierowców, w tym ponad 1436 tych szczególnie niebezpiecznych, bo popełnionych na przejściu dla pieszych, bądź w jego rejonie. Policjanci zwracali też uwagę na samych pieszych i odnotowali 621 wykroczeń.

Głównym celem prowadzonych wczoraj przez policjantów działań „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” było podniesienie poziomu bezpieczeństwa wśród tej grupy użytkowników dróg, która w zdarzeniu drogowym jest najbardziej narażona na odniesienie poważnych obrażeń.

Mundurowi prowadzili akcję tam, gdzie występuje najwięcej zagrożeń dla osób pieszych, rowerzystów czy kierujących hulajnogami elektrycznymi i gdzie najczęściej dochodzi do tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Szczególnym nadzorem stróże prawa objęli okolice przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych. Są to miejsca, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani, ale zarazem narażeni na ogromne niebezpieczeństwo w sytuacji nierespektowania obowiązujących przepisów przez kierujących pojazdami.

Musimy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu. Funkcjonujący od 17 września tego roku taryfikator przewiduje wysokie mandaty 1500 złotych (3000 złotych w recydywie) i 15 punktów za takie wykroczenia. Jeśli sprawa trafi do sądu, ten może orzec grzywnę do 30 tysięcy złotych i zakaz prowadzenia pojazdów.

W Żywcu działania prowadzone były wspólnie ze Strażą Miejską. Dzięki systemowi monitoringu policjanci mogli przyjrzeć się, jak wygląda sytuacja przestrzegania przepisów prawa jednocześnie w kilku miejscach w mieście. W czasie działań policjanci zarówno w Żywcu, jak i powiecie ujawnili 38 wykroczeń popełnionych przez kierujących oraz 32, które popełnili piesi. 

Pamiętajmy! Partnerstwo na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Powrót na górę strony