Wiadomości

Jednośladem bezpiecznie do celu

Data publikacji 29.07.2022

Cały czas trwa policyjna akcja informacyjno - edukacyjna pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu". Jej celem jest zwrócenie uwagi użytkowników dróg, zarówno kierowców samochodów, jak i miłośników dwóch kółek, na istotne aspekty bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także kształtowania wzajemnego szacunku i zrozumienia na drodze.

Wczoraj doszło do dwóch zdarzeń, w których poszkodowani zostali kierowcy jednośladów. Pierwsze z nich miało miejsce około 14.50 w Żywcu na ulicy Piłsudskiego. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierujący fordem 51-latek, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym prawidłowo 54-letnim rowerzystą, który w wyniku zdarzenia trafił do szpitala. Jak ustalili policjanci obaj kierowcy byli trzeźwi. 51-latek za spowodowanie zdarzenia drogowego otrzymał mandat karny w wysokości 1500 złotych.

Niecałe dwie godziny później, w Łękawicy na ulicy Żywieckiej, kierująca fiatem punto 62-latka zignorowała znak „stop” i doprowadziła do zderzenia z prawidłowo jadącym motorem 46-latkiem. Kierująca otrzymała mandat karny w wysokości 1300 złotych.

Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i rozwagę na drodze. Zarówno motor, jak i rower to popularne środki transportu. Jazda na motocyklu czy rowerze to często pasja i ogromna frajda. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia. Jedyną ich ochroną podczas upadku lub zderzenia z innym pojazdem jest odzież ochronna i kask.

Kierowco samochodu:

  • zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać,
  • patrz w lusterka – pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu,
  • obserwuj drogę,
  • dawaj motocyklistom czy rowerzystom przestrzeń do zmiany pasa ruchu i odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać.

Te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą uratować ludzkie życie.

Powrót na górę strony