Projekt EDWARD w Żywcu
Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników. Dlatego dzisiaj policjanci z żywieckiej drogówki, wspólnie z przedstawicielami WORD-u z Bielska-Białej, uczniami klasy policyjnej ZSME w Żywcu oraz przedszkolakami z przedszkola nr 9 w Żywcu przeprowadzili działania profilaktyczne, które zorganizowali w myśl ogólnoeuropejskiej akcji EDWARD. Na kierowców czekały dwa specjalnie przygotowane zadania, po to, aby uświadomić im, jak niewiele trzeba, aby na drogach było bezpiecznie. W działania włączył się również Urząd Miasta w Żywcu.
Dzisiaj parking przy ul. Witosa w Żywcu wyglądał inaczej niż zwykle. Kierowcy mogli zauważyć odblaskowych przedszkolaków, slalom, fantomy, młodzież oraz policjantów i radiowozy. Właśnie w tym miejscu policjanci przeprowadzili działania profilaktyczne zorganizowane w myśl europejskiej akcji EDWARD. W działania włączył się również Urząd Miasta w Żywcu na czele z Zastępcą Burmistrza Panem Markiem Czulem, WORD z Bielska-Białej, uczniowie z klasy policyjnej żywieckiego „Mechanika” oraz przedszkolaki z przedszkola nr 9 w Żywcu.
Działania polegały na tym, że kierowcy, którzy zostali zatrzymani przez policjantów do kontroli drogowej mieli do wyboru albo otrzymać mandat, albo wykonać jedno z dwóch zadań. Pierwszym z nich był szybki kurs pierwszej pomocy przedmedycznej udzielony przez uczniów z klasy policyjnej lub slalom w założonych alko i narkogooglach. Gdy kontrola drogowa przebiegła pomyślnie i zadanie zostało wykonane wzorowo na kierowców czkała nagroda w postaci uśmiechniętej buźki, którą wręczały przedszkolaki. Gdy jednak kierowca w jakiś sposób złamał przepisy ruchu drogowego otrzymywał od dzieci buźkę smutną. Na koniec kontroli każdy kierowca otrzymywał od pracownika WORD w Bielsku-Białej odblaskową kamizelkę.
Zadania wzbudzały wśród kierowców niemałe emocje. Slalom w założonych alko lub narkogooglach, czyli specjalnych googlach symulujących stan po użyciu alkoholu lub narkotyków pozwalał przekonać się kierowcom, jak bardzo zmienia się percepcja i koordynacja pod wpływem tego typu środków. Co do szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, każdy z uczestników potwierdzał, jak ważna na miejscu zdarzenia jest elementarna wiedza z zakresu pomocy przedmedycznej.
Przeprowadzone działania mają na celu uświadomienie kierowców, że bezpieczeństwo na drogach w ogromnej mierze zależy od nich samych, od ich decyzji i postaw. Policjanci w rozmowach z kierowcami podkreślali również to, że wyjeżdżając na drogi bierzemy odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.
Serdeczne podziękowania składamy mediom za udział w działaniach.