Bezpieczny rowerzysta
Pogoda sprzyja rowerowym wycieczkom. Niestety nie wszystkie kończą się szczęśliwie. Od początku sezonu zanotowaliśmy już kilka poważnych zdarzeń drogowych z udziałem kierowców jednośladów, do których doszło zarówno z winy kierowców samochodów, jak i samych rowerzystów. Apelujemy o rozsądek, rozwagę i wzajemny szacunek na drodze.
Do jednego ze zdarzeń doszło w miniony piątek, około 18.20, w Żywcu na ul. Kościuszki. Jak wstępnie ustalili policjanci, kierująca fiatem 500, 23-letnia mieszkanka powiatu żywieckiego, nie ustąpiła pierwszeństwa, prawidłowo jadącemu 30-letniemu rowerzyście, doprowadzając do zderzenia. W wyniku zdarzenia 30-latek na szczęście nie doznał groźnych obrażeń ciała. Jak ustalili policjanci, kierowcy byli trzeźwi i posiadali uprawnienia do kierowania. Sprawczyni kolizji otrzymała mandat karny.
Niestety nie jest to jedyny taki przypadek. Od początku sezonu na terenie całego powiatu odnotowaliśmy już kilkanaście poważnych zdarzeń z udziałem rowerzystów. Dlatego apelujemy o rozsądek i rozwagę zarówno do kierowców jednośladów, jak i samochodów.
Pamiętajmy, że poruszając się po drogach rowerem w sposób szczególny należy obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek, może skończyć się nieprzyjemnymi lub nawet tragicznymi w skutkach konsekwencjami.
Przypominamy, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego muszą bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów.
Pamiętajmy, że:
- kierujący rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Tam należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
- jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
- korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
- rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. W ciągu dnia rower powinien być wyposażony w tylne czerwone światło odblaskowe. Korzystając z roweru po zmierzchu, powinien mieć co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem, co najmniej jedno światło tylne czerwone - odblaskowe, co najmniej jedno światło tylne czerwone świecące ciągłym lub migającym światłem. Dodatkowo każdy rowerzysta dla poprawy bezpieczeństwa i widoczności powinien założyć jasną lub rzucającą się w oczy koszulkę bądź jakikolwiek element odblaskowy, który pozwoli dostrzec go z daleka.
Rower powinien posiadać także przynajmniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.
Rowerzysta może zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie kasku. Pamiętajmy, że z pozoru niegroźna wywrotka na rowerze bez kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.
Apelujemy do kierujących pojazdami, aby dzielili się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzali ich w sposób bezpieczny. Jednocześnie przypominamy — kierującego rowerem obowiązują takie same przepisy ruchu jak wszystkich innych użytkowników dróg.