Wiadomości

Nie ustąpili pierwszeństwa

Data publikacji 27.05.2020

Tylko wczoraj na drogach Żywiecczyzny doszło do trzech kolizji, których przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Właśnie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu obok nadmiernej prędkości jest najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji. Dlatego po raz kolejny apelujemy o ostrożność, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz wzajemny szacunek na drodze.

Do pierwszego zdarzenia doszło około 9.45 w Siennej na ul. Św. Jadwigi. Jak ustalili policjanci, kierująca mercedesem 19-latka, wyjeżdżając z posesji, podczas włączania się do ruchu, nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu hondą 43-latkowi. Dosłownie dwie minuty później w Łodygowicach, na ul. Ogrodowej, kierujący citroenem 25-latek, na skrzyżowaniu równorzędnym, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej toyotą 36-latce. Z kolei o 13.20 w Wieprzu, kierujący bmw 39-latek, w rejonie skrzyżowania, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo kierującej vw polo kobiecie. Wszyscy sprawcy kolizji otrzymali mandaty oraz punkty karne.

Widok samochodu wyjeżdżającego z drogi podporządkowanej i zmuszającego tym samym innego kierowcę do wyraźnego, a czasem nawet gwałtownego hamowania jest niestety dość częstym widokiem na drogach. Zazwyczaj kończy się na chwili strachu i pisku opon, ale są sytuacje, w których dochodzi do zderzenia kończącego się kolizją lub nawet wypadkiem.

Dlatego pamiętajmy, że włączając się do ruchu należy po pierwsze dokładnie zweryfikować aktualną sytuację na drodze, a po drugie zrobić to w sposób szybki i zdecydowany. Jeśli zdajemy sobie sprawę, że nasz manewr spowoduje, że inne pojazdy będą musiały wyraźnie zwolnić to zaniechajmy go.

Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  •  na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego
  • obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
  • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
Powrót na górę strony