Wiadomości

Pamiętając o nowych przepisach, nie zapominajmy o starych

Data publikacji 14.04.2020

Policjanci pomimo szeregu nowych obowiązków, związanych z kontrolą przestrzegania przepisów wprowadzonych w związku ze stanem epidemii, niezmiennie baczną uwagę zwracają na wszystkie inne zachowania, a w szczególności na zachowania kierowców i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przez świąteczny weekend na drogach Żywiecczyzny nie doszło do żadnego wypadku. Niepokoi natomiast fakt przekraczania prędkości przez kierowców.

W sobotę przed 16.00 w Cięcinie na ul. Świętej Katarzyny policjanci z Węgierskiej Górki zatrzymali 56-latka, który mając w organizmie ponad 2 promile alkoholu kierował quadem. Pół godziny później w Rycerce Dolnej, kierujący audi A6, 24-letni mieszkaniec powiatu żywieckiego, na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się samochodem honda, którym kierował 26-latek. W wyniku zdarzenia 50-letni pasażer hondy z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Z kolei około 20.00 w Żywcu na ul. Kopernika, 23-latek, kierując vw nie dostosował prędkości do warunków drogowych i doprowadził do dachowania samochodu.

To tylko część ze zdarzeń, do których doszło na drogach Żywiecczyzny w czasie świątecznego weekendu. Jednak, jeśli chodzi o ilość zdarzeń drogowych, to czas ten można podsumować jako spokojny. Od piątku odnotowaliśmy 9 kolizji drogowych. Nie doszło do żadnego wypadku. Niepokoi natomiast fakt przekraczania prędkości przez kierowców. W ciągu tych kilku dni prawo jazdy straciło pięciu, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominamy również, jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Powrót na górę strony