Spotkanie policjantów z pedagogami - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Żywcu

Wiadomości

Spotkanie policjantów z pedagogami

Data publikacji 12.06.2019

W ramach kampanii edukacyjno - profilaktycznej pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, żywieccy policjanci odbywają cykliczne spotkania z pedagogami szkolnymi zarówno w Żywcu, jak i powiecie. Kampania została zorganizowana przez MSWiA w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020”.

Spotkanie odbyło się w Zespole Szkół Budowlano – Drzewnych w Żywcu i wzięło w nim udział ponad 50 pedagogów. To właśnie pedagodzy szkolni mają codzienny kontakt z młodymi ludźmi i mogą przekazać im wiedzę dotyczącą szkodliwości narkotyków i dopalaczy. W czasie spotkania policjanci omówili konsekwencje prawne związane z posiadaniem takich substancji. Mundurowi poinformował również zebranych o tym, jakie podjąć kroki w przypadku znalezienia narkotyków w szkole. Pomocnym narzędziem w wykładzie była walizka edukacyjna, w jaką zostali wyposażeni żywieccy policjanci. W walizce tej znajdują są rekwizyty i przedmioty, które młodzi ludzie mogą mieć w domu lub w szkole, a które wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji środków odurzających. Uczestnicy obejrzeli również spot filmowy, który jest jednym z istotnych elementów kampanii.

Kampania pt. "Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia.

Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.

Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z narkotykami, z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.

Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

  • wyposażenie walizki profilaktycznej ułożone na stole, różne przedmioty
  • uczestnicy siedzą przy stole
  • uczestnicy siedzą przy stole i oglądają spot