Zalegający na dachach śnieg może stanowić ogromne zagrożenie
Na najbliższe dni zapowiadane są ponowne opady śniegu, dlatego po raz kolejny przypominamy właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania zalegającego na dachach śniegu. Spadające z dachów nawisy śnieżne mogą poważnie zranić, a nawet zabić człowieka. Ciężar śniegu może również spowodować zawalenie się dachu budynku powodując ogromne zagrożenie, dlatego apelujemy o wyobraźnię.
Po ostatnim ataku zimy na terenie Żywca i powiatu doszło do kilu przypadków zawalenia się dachów budynków, do których doszło najprawdopodobniej na skutek ciężaru zalegającego na nich śniegu. W wyniku tych zdarzeń na szczęście nikomu nic się nie stało, ale pamiętajmy, że zalegający śnieg może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla życia i zdrowia przebywających w budynku osób lub w przypadku budynków gospodarczych, zwierząt.
Dlatego po raz kolejny przypominamy właścicielom oraz administratorom budynków o obowiązku usuwania zalegającego śniegu z dachów oraz sopli. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe czy magazyny, ale też na budynki gospodarcze czy też domy prywatne, szczególnie te wieloletnie.
Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, musi liczyć się z konsekwencjami, a nawet z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu. Zgodnie z art. 91a. Prawa Budowlanego, kto nie spełnia, określonego w art. 61 obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Policjanci przypominają również o obowiązku odśnieżania chodnika i utrzymania czystości i porządku w rejonie nieruchomości. Zgodnie z art. 117 kodeku wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy, podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany. Osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki, ponosić może także odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze nieruchomości.
Pamiętajmy jednak, że poza odpowiedzialnością prawną czy też konsekwencjami finansowymi takich zaniedbań, narażamy siebie lub innych na poważne konsekwencje zdrowotne lub nawet utratę życia.