Telefon ratujący życie
Od kilku dni, szczególnie wieczorem i w nocy, temperatura spada w okolice zera. Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, w podeszłym wieku. Zagrożenie takie dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie.
Od kilku dni, szczególnie w nocy temperatura spada w okolice zera. Dlatego też zwracamy się z apelem o to, aby nie być obojętnym na czyjąś krzywdę i reagować, gdy widzimy sytuację, w której z uwagi na niską temperaturę, ktoś może być narażony na utratę zdrowia czy życia. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku stróże prawa monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje.
Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas niskich temperatur. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.
Zwracamy się z apelem by nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerem alarmowym 112. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Jak co roku, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, od 1 listopada uruchomiona zostanie całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 987 otrzymamy informację na temat miejsc, gdzie bezpiecznie można spędzić noc.
Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie.
Poniżej prezentujemy listę placówek udzielających tymczasowego schronienia działających na terenie województwa śląskiego.
Pliki do pobrania
-
Wykaz placówek
598.3 KB