Ferie dobiegły końca
W miniony weekend zakończyły się ferie zimowe. Jako ostatnie zimowy wypoczynek kończyły dzieci i młodzież z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego. Tegoroczne ferie trwały od 15 stycznia do 25 lutego 2018 r. Przez ten czas policjanci prowadzili liczne akcje, kampanie i działania, po to, aby czas zimowego odpoczynku wszystkim upłynął bezpiecznie.
Dla policjantów był to czas wzmożonych działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie zimowego wypoczynku zarówno osobom, które wyjechały na urlopy, jak również tym, którzy wypoczywali w miejscu zamieszkania.
Policyjne działania w tym okresie można podzielić na kilka obszarów bezpieczeństwa: w podróży, w miejscu wypoczynku oraz w miejscu zamieszkania.
1. Bezpieczeństwo w podróży to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa na drogach i w środkach transportu. W tym celu skierowano wzmożone siły do działań w zakresie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Prowadzono również kontrole środków zbiorowego transportu, głównie autokarów oraz patrolowano dworce i miejsca skupiające osoby podróżujące.
2. Bezpieczeństwo w miejscu wypoczynku to między innymi wspólne kontrole z innymi służbami, strażami i inspekcjami w miejscach zbiorowego wypoczynku dzieci i młodzieży. Analogicznie jak w latach ubiegłych policjanci kierowani byli do służby na zorganizowanych terenach narciarskich. Taka forma służby pełniona była na ternie siedmiu województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W okresie od 15 stycznia do 22 lutego na stoki skierowano 1020 policjantów. Ciekawostką jest fakt pełnienia służby przez polskich policjantów również na włoskich stokach narciarskich, gdzie wspólnie z miejscowymi funkcjonariuszami dbają oni o bezpieczeństwo wypoczywających tam polskich turystów, służąc radą i pomocą, a gdy okaże się to niezbędne reagują na negatywne zachowania czy przypadki łamania prawa dyscyplinując rodaków.
3. Bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania to działania związane z właściwym zabezpieczeniem pozostawionego mienia, a także włączanie się w aktywne formy spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież pozostające „w domach” w czasie zimowej przerwy w nauce.
Funkcjonariusze Policji przeprowadzi wiele spotkań i pogadanek w ramach, których instruowali dzieci i młodzież między innymi w zakresie bezpiecznego zachowania na drodze czy podczas zimowych zabaw. Poruszane były także zagadnienia związane z problematyką uzależnień, przejawami przemocy oraz cyberbezpieczeństwem.
Biuro Prewencji KGP na okres zimowego wypoczynku przygotowało akcję informacyjno-edukacyjną na rzecz bezpieczeństwa na zorganizowanych terenach narciarskich pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. Partnerami akcji są: Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Fundacja PZU. Została ona również objęta patronatem honorowym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Celem przedsięwzięcia jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów, poszerzanie wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszaniem przepisów obowiązujących na stokach oraz upowszechnianie Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. Istotnym elementem projektu jest konkurs plastyczny adresowany do dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu Reguł FIS, pn. „Stok nie jest dla bałwanów”. Warto nadmienić, że organizatorzy konkursu podjęli decyzję o wydłużeniu terminu nadsyłania prac do 5 marca 2018 r. – decyduje data wpływu do Komendy Głównej Policji.
W ramach akcji „Bezpieczne ferie 2018” do działań angażowano przede wszystkim policjantów komórek patrolowych, dzielnicowych, ds. nieletnich, ruchu drogowego, realizujących zadania z zakresu profilaktyki społecznej oraz innych współpracujących służb.
Źródło: KGP