Uciekaj, ukryj się, walcz
To zalecana kolejność zachowań w sytuacji ataku masowego zabójcy. Temat takiego ataku poruszany jest w cyklu szkoleń prowadzonych przez żywieckich policjantów, a przeznaczonych dla dyrektorów oraz pracowników placówek oświatowych. Wczoraj w sali lustrzanej Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu odbyły się kolejne już tego typu zajęcia. Do tej pory policjanci przeszkolili blisko 100 przedstawicieli z placówek oświatowych z Żywca i powiatu.
Szkolenie dotyczy zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Zajmują się nim żywieccy policjanci, realizujący program zapoczątkowany przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.
W Żywcu zajęcia prowadzi Naczelnik Wydziału Prewencji asp.szt. Piotr Matlakiewicz. W czasie szkolenia wykorzystano prezentację i broszury przygotowane przez Komendę Główną Policji, m. in. film pokazujący wtargnięcie napastnika do szkoły i obrazujący najrozsądniejsze z punktu widzenia taktyki zachowania. Po zakończonej projekcji prowadzący odpowiadał na pytania uczestników. Każdy z nich otrzymał również materiały edukacyjne w postaci filmu, broszury oraz poradnika, w których krok po kroku przedstawiono algorytm postępowania w omawianych sytuacjach.
Charakter szkoleń jest kaskadowy, co w konsekwencji oznacza, że specjalistyczna wiedza trafia do osób odpowiedzialnym za bezpieczeństwo w danej placówce. Oni z kolei przeprowadzają szkolenia wewnętrzne, ucząc właściwych zachowań dzieci i młodzież. Do tej pory policjanci przeszkolili już blisko 100 przedstawicieli placówek oświatowych.
Korzystając z okazji mundurowi przypomnieli uczestnikom idee funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także przekazali im ulotki, instrukcję obsługi oraz katalog kategorii zagrożeń.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 5.57 MB)