W trosce o bezpieczeństwo pieszych
W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych, policjanci z żywieckiej drogówki podejmują szereg działań. Liczne akcje, apele, przedsięwzięcia, wszystko po to, aby na drogach Żywca i powiatu było bezpieczniej. Dzisiaj w ramach działań NURD rozdawali pieszym elementy odblaskowe i podkreślali, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest ich noszenie szczególnie w zbliżającym się okresie jesienno-zimowym.
Przed nami okres jesienno-zimowy. Ze względu na wcześnie zapadający zmrok, jest to pora roku szczególnie niebezpieczna dla pieszych. Brak elementów odblaskowych powoduje, że piesi są gorzej widoczni dla kierujących, a przez to bardziej narażeni na wypadki i potrącenia. Aby zapobiec tragicznym zdarzeniom, policjanci z żywieckiej drogówki jeszcze bardziej wzmożyli swoje działania. W czasie prowadzonej dzisiaj akcji dyscyplinowali zarówno pieszych, jak i zmotoryzowanych użytkowników dróg, którzy popełniali wykroczenia względem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ponadto w czasie działań rozdawali pieszym elementy odblaskowe.
Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 500 zł. Zachęcamy też pieszych i rowerzystów do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po drogach nawet w obszarze zabudowanym.
Warto pamiętać, że przy prędkości 50 km/h samochód w ciągu 1 sekundy przejeżdża około 14 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 26 metrów, na mokrej 30, a na śliskiej jezdni 46 metrów. Natomiast przy prędkości 90 km/h w ciągu 1 sekundy samochód przejeżdża dystans 25 metrów. Droga zatrzymania przy tej prędkości na suchej nawierzchni wynosi 70 metrów, na mokrej 90, a na śliskiej 140 metrów.
Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie!
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Dlatego policjanci wręczając odblaski rozmawiali z pieszymi i uświadamiali ich, że każdy użytkownik drogi ponosi odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego.