Wiadomości

Policyjne działania w "dzień wagarowicza"

Data publikacji 21.03.2016

Dla wielu uczniów 21 marca utożsamiany jest z dniem wagarowicza. Należy jednak pamiętać, że młodzi ludzie pozbawieni opieki i kontroli mogą stać się ofiarami przestępstw. Dlatego też policjanci właśnie dzisiaj szczególnie dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

Każdego roku dzień 21 marca jest uznawany przez młodzież szkolną za dzień wagarowicza. Dla policjantów jest to jednak dzień wzmożonej pracy. Pozostawanie nieletnich poza placówką szkolną w godzinach obowiązkowych zajęć, pozbawionych kontroli i nadzoru osób dorosłych, może potencjalnie stwarzać zagrożenie dla młodzieży. Dbając o bezpieczeństwo młodych ludzi śląscy policjanci prowadzą działania ukierunkowane na ochronę nieletnich. Mając na uwadze możliwość wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń mundurowi kontrolują miejsca, gdzie często przebywa młodzież. Stróże prawa sprawdzają także obiekty, w których może dochodzić do sprzedaży alkoholu nieletnim. Policjanci będą reagować na każdą sytuację, w której nieletni mogą stać się ofiarami lub sprawcami przestępstw, czy też wykroczeń. O ujawnionych przypadkach wagarowania powiadamiani będą rodzice oraz szkoły.

Apelujemy zarówno do dzieci jak i do rodziców o rozwagę. Aby ten dzień minął w przyjaznej atmosferze przede wszystkim należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dużym zagrożeniem dla młodzieży jest chęć spróbowania tego, co jest dla nich zakazane m. in. alkoholu lub środków odurzających. Dlatego o każdym przypadku natrafienia na nieletnich pod wpływem alkoholu lub środków odurzających będą powiadomieni rodzice, szkoły oraz sądy rodzinne.Właścicielom placówek handlowych policjanci przypominają, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem, za które grozi kara grzywny oraz utrata koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych.

Źródło: KWP w Katowicach

Powrót na górę strony