Ostrzegamy przed oszustwami „na wnuczka” i „policjanta”
Apelujemy aby uważać na fałszywych krewnych. W ostatnim czasie na terenie województwa śląskiego policjanci odnotowali kolejne próby oszustw, w których sprawcy działali metodą na tzw. „wnuczka” i "policjanta". Do sytuacji takich doszło również na terenie naszego miasta. Oszuści dzwonili do osób starszych i próbowali przestawiać wymyśloną historię podając się za bliskich lub policjantów. Na szczęście Seniorzy zachowali zimną krew i od razu przerywali połączenie.
Oszuści działający metodą „na wnuczka” czy „policjanta” znowu dali o sobie znać. Na terenie województwa śląskiego policjanci odnotowali kolejne próby oszustw. Do sytuacji takich doszło również na terenie naszego miasta. Na szczęście liczne apele i kampanie społeczne przynoszą efekty i żaden z Seniorów nie dał się nabrać na wymyśloną przez oszustów historię.
Metoda na tzw. „wnuczka”, którą posługują się sprawcy polega na tym, że oszust dzwoni do osoby, zazwyczaj w starszym wieku i podaje się za krewnego np. wnuczka, syna, córkę lub też bliskiego znajomego wnuczka, syna czy córki. Taki oszust opowiada, że właśnie jest w okolicy, syn czy córka lub wnuk mają kłopoty albo przydarzył mu się wypadek. W każdej sytuacji, bez względu na to jaką historię przedstawi mówiący, pilnie potrzebuje on pieniędzy. Często są to wysokie kwoty, rzędu 40 czy nawet 50 tys. zł. Po pieniądze zgłasza się kurier lub znajomy naszego członka rodziny. Zdarza się często, że osoba, do której zadzwoniono, ma wątpliwości co do głosu rozmówcy i nie jest pewna tego, czy rozmawia ze swoim krewnym. W takich sytuacjach oszuści zmianę głosu tłumaczą np. przeziębieniem.
Pamiętajmy o tym, że oszuści stają się jednak bardziej wyrafinowani i coraz częściej starają się uprawdopodobnić opisywane okoliczności udziałem kogoś zaufanego, np. „policjanta czy prokuratora”.
W związku z powyższym żywiecka policja zwraca się do Państwa z apelem, aby zachować ostrożność i rozwagę w kontakcie z fałszywymi krewnymi. Pamiętajmy, że oszust bez skrupułów wykorzysta naszą ufność i łatwowierność.
Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać, aby nie stać się ofiarą oszusta jest zweryfikowanie informacji podawanych przez mówiącego. Co więc robić, gdy zadzwoni do nas osoba podająca się za kogoś z rodziny? Jeżeli przedstawia się np. jako nasz syn, nie traćmy głowy, rozłączmy się i zatelefonujmy do niego, upewniając się czy na pewno jest w tarapatach i potrzebuje pieniędzy. Zajmie nam to minutę, a dzięki temu nie stracimy oszczędności życia.