Wiadomości

Dbają o bezpieczeństwo nie tylko podczas imprez

Data publikacji 26.06.2015

Śląscy policjanci dbają nie tylko o bezpieczeństwo podczas trwających imprez masowych. Biorą również udział w pracach zespołów opracowujących rozwiązania modernizacyjne infrastruktury wielu obiektów. Właściwe wypracowane koncepcje wpływają później bezpośrednio na bezpieczeństwo wszystkich uczestników i mieszkańców.

Województwo śląskie, jako region w którym znajduje się największa liczba drużyn piłkarskich różnych klas, sprzyja budowaniu od wielu lat wzajemnych antagonizmów pseudokibiców. Tygodniowo odbywa się tutaj od 40 do 60 różnych meczów piłki nożnej. Wieloletnie doświadczenie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom naszego województwa podczas odbywających się imprez sportowych, jest zadaniem realizowanym przez śląskich policjantów w sposób szczególny. Daje to gwarancję zapewnienia bezpieczeństwa np. podczas przemieszczania się grup pseudokibiców na spotkania piłkarskie, w ich trakcie oraz po zakończeniu.

Ostatnie przykłady dotyczące zachowań pseudokibiców podczas organizowanych spotkań piłkarskich pokazują, że agresja zwaśnionych grup ma bezustannie na celu dążenie do wzajemnych, siłowych konfrontacji. Fakt podłożenia materiału wybuchowego podczas planowanego meczu Ruch Chorzów – Górnik Zabrze 4 października 2014 roku wskazuje, że organizowanie meczów, w szczególności podwyższonego ryzyka, może narazić wiele osób na utratę zdrowia, a nawet życia. Wyważenie bramy wejściowej na sektor i zdewastowanie wyposażenia sektora przez sympatyków drużyny gości w czasie meczu pomiędzy GKS Katowice i Zagłębiem Lubin pokazuje, że spotkania piłkarskie są w wielu przypadkach tylko pretekstem do wyjazdu na mecz. Uczestnicy imprez sportowych, a w szczególności tych podwyższonego ryzyka, na których może dochodzić do naruszeń prawa wiedzą, że siły policyjne są kierowane do zapewnienia bezpieczeństwa i niedopuszczenia do burd oraz aktów wandalizmu.

Dotychczasowe doświadczenia związane z organizacją wielu imprez na Stadionie Ślaskim takich, jak Puchar Polski, mecze reprezentacji a także Wielkie Derby Ślaska, gdzie po raz pierwszy na obiekt w Chorzowie przybyło 12 tys. kibiców gości a zgromadzona widownia liczyła 45 tys. widzów pokazuje skalę zagrożeń, które mogą wystąpić podczas organizacji tego rodzaju spotkań. Wiele imprez gromadzących ponad 40 tysięczną widownię była organizowana na Stadionie Śląskim w godzinach wieczorowo nocnych. Pseudokibice, wykorzystując duży obszar obiektu, przedostawali się na organizowane imprezy, a także wnosili i gromadzili w dniach poprzedzających niebezpieczne przedmioty, które następnie wykorzystywali do naruszeń prawa.

Zgodnie z art. 78 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, policja jest jednym z podmiotów, który opiniuje rozwiązania techniczne zaproponowane przez inwestora, mające bezpośredni wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom tych imprez. W szczególności ma to dać możliwość służbom organizatora do zatrzymywania poszczególnych osób i całych grup pseudokibiców, których głównym celem jest wejście na obiekt, często z niebezpiecznymi przedmiotami oraz środkami pirotechnicznymi, aby dążyć do wywołania zamieszek z innymi grupami pseudokibiców.

Realizowane uzgodnienia w zakresie rozwiązań modernizacyjnych Stadionu Śląskiego, mające na celu eliminowanie z pomocą środków technicznych negatywnych zachowań „bandytów stadionowych”, mają służyć bezpieczeństwu widzów podczas meczów. Zespół zajmujący się tą tematyką składa się z przedstawicieli kilku podmiotów zaangażowanych w modernizację tego obiektu, a jego członkowie wspólnie wypracowują rozwiązania, mające pomóc organizatorowi w zapewnieniu bezpieczeństwa na obiekcie podczas imprez. Jednym z podstawowych zadań, jest uniemożliwienie niekontrolowanego przedostania się na obiekt agresywnie zachowujących się, często kilkudziesięciu a nawet kilkusetosobowych grup chuliganów. Opracowane przez zespół koncepcje są przedstawiane inwestorowi, który podejmuje ostateczną decyzję, czy zostaną one wdrożone.

Źródło: KWP W Katowicach

Powrót na górę strony