Za nieostrożną jazdę stracisz prawo jazdy
Żywiecka drogówka uprzedza, że nawet kolizja, podczas której doszło do rażących naruszeń bezpieczeństwa w komunikacji, może skutkować zatrzymaniem prawa jazdy. Przypominamy, że policjant oprócz przypadków obowiązkowego zatrzymania uprawnień, może w pewnych sytuacjach zatrzymać je fakultatywnie. Od początku roku żywieccy policjanci zatrzymali już 37 uprawnień do kierowania.
Żywieccy policjanci prowadzą wzmożone działania i kładą szczególny nacisk na zapewnienie bezpieczeństwa i porządku w ruchu drogowym. Mundurowi uprzedzają, że wszelkie agresywne zachowania kierowców na drogach oraz rażące naruszenia przepisów będą surowo karane. Policjanci będą także zatrzymywać prawo jazdy w przypadkach spowodowania kolizji, podczas której doszło do rażących naruszeń bezpieczeństwa w komunikacji. Od początku roku żywiecka policja zatrzymała 37 uprawnień do kierowania i skierowała do Sądu Rejonowego w Żywcu wnioski w celu orzeczenia środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Procedury zatrzymywania praw jazdy są ściśle określone w przepisach kodeksu drogowego. Warto się z nimi zapoznać aby wiedzieć, w jakich przypadkach może dojść do zatrzymania uprawnień.
Art. 135. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wylicza przypadki, w których policjant może zatrzymać prawo jazdy.
1. Policjant:
1) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem, w razie:
a) uzasadnionego podejrzenia, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
b) stwierdzenia zniszczenia prawa jazdy w stopniu powodującym jego nieczytelność,
c) podejrzenia podrobienia lub przerobienia prawa jazdy,
d) gdy upłynął termin ważności prawa jazdy,
e) gdy wobec kierującego pojazdem wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy,
f) gdy wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy,
g) przekroczenia przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
h) przekroczenia przez kierującego pojazdem, w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego;
2) może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
2. Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy z przyczyn, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b–d oraz w pkt 2, uprawnia do kierowania pojazdem w ciągu 7 dni.