UWAGA!!! „Wnuczek” atakuje!
Żywiecka policja apeluje, aby uważać na fałszywych krewnych. Wczoraj odnotowaliśmy dwa zgłoszenia. W obu przypadkach sprawcy dzwoniąc do seniorów podawali się za członków ich rodzin i prosili o pieniądze. W pierwszym przypadku 68-letni mieszkaniec Żywca wykazał się ostrożnością i zweryfikował podawaną informację. Niestety w drugim przypadku oszuści wykorzystali łatwowierność seniora i wyłudził od niego znaczną ilość pieniędzy.
Wczoraj w ciągu jednej godziny dyżurny żywieckiej komendy policji otrzymał dwa telefony informujące go o oszustwach popełnionych metodą „na wnuczka”. W pierwszym przypadku oszuści zadzwonili do 68-letniego mieszkańca Żywca. W czasie rozmowy sprawca podawał się za jego syna. Poinformował, że uczestniczył w wypadku drogowym i pilnie potrzebuje pieniędzy na pokrycie kosztów zdarzenia. Na szczęście senior zachował ostrożność i nie nabrał się na historyjkę przedstawianą przez oszustów. Zweryfikował podawane przez nich informację dzwoniąc do swojego syna. W drugim przypadku oszuści zatelefonowali do 77-latka z Żywca. Przedstawili podobną historię. Niestety w tym przypadku sprawcom udało się wykorzystać łatwowierność starszego pana i wyłudzili od niego znaczną kwotę pieniędzy.
W związku z powyższym żywiecka policja po raz kolejny zwraca się z apelem, aby zachować ostrożność i rozwagę w kontakcie z fałszywymi krewnymi. Poniżej prezentujemy rady dzięki nie staną się Państwo ofiarami bezdusznych oszustów.
W większości przypadków mechanizm działania sprawcy polega na tym, że dzwoni on do wytypowanej osoby, zazwyczaj w starszym wieku i podaje się za krewnego. Taki oszust opowiada, że właśnie jest w okolicy, ponieważ ma ubić interes, lub chce kupić samochód, albo przydarzył mu się wypadek i pilnie potrzebuje pożyczyć pieniądze. Często są to wysokie kwoty. Pieniądze starsze osoby mają przesłać na wskazane konto, lub zgłasza się po nie znajomy fikcyjnego wnuczka. Zdarza się także, że osoba do której zadzwoniono ma wątpliwości co do głosu rozmówcy i nie jest pewna tego czy rozmawia ze swoim krewnym. W takich sytuacjach oszuści zmianę głosu tłumaczą np. przeziębieniem.
Nigdy nie należy otwierać drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – trzeba spojrzeć przez wizjer i zapytać o powód wizyty. Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi, należy sprawdzić telefonicznie, czy był on do nas kierowany.
To samo dotyczy sytuacji, kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za członka rodziny i prosi o pieniądze. W takiej chwili powinno się nam zaświecić przysłowiowe czerwone światło. Sprawdźmy najpierw, czy zadzwonił do nas prawdziwy krewny, oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to osoba, za którą się nasz rozmówca podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy finansowej.
Pamiętajmy, by rozmówcy nie udzielać przez telefon żadnych informacji, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mówmy o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.
W sytuacji, kiedy odbiorą Państwo telefon i osoba mówiąca przedstawi opisane powyżej zdarzenie, będzie podawała się za krewnego i będzie pilnie potrzebowała pieniędzy prosimy niezwłocznie, TELEFONICZNIE powiadomić policję.