Wiadomości

Bezpieczeństwo Seniora

Data publikacji 08.01.2014

Żywieccy policjanci APELUJĄ!!! Rozmawiajmy ze starszymi osobami o ich własnym bezpieczeństwie. Obserwujemy stopniowo wzrastającą społeczną świadomość. Jest to bardzo pozytywnie rokujące zjawisko. Coraz więcej przypadków próby oszukania żywieckich Seniorów metodą „na wnuczka” kończy się niepowodzeniem dla oszustwa z powodu zdecydowanej ODMOWY. W trosce o bezpieczeństwo Seniorów nadal prosimy o wsparcie w podejmowanych działaniach.

Żywieccy policjanci apelują do wszystkich, dla których ma znaczenie bezpieczeństwo osób starszych.

Przeczytajcie poniższe rady i przypominajcie o nich Waszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostając sami  są narażeni na działanie oszustów.

Nasi najbliżsi dziadkowie i babcie, rodzice -często w dobrej wierze i trosce o nas stają się ofiarami bezwzględnych oszustów. 


Łupem oszustów -posługujących się wobec starszych osoby bez żadnych skrupułów kłamstwem - padają często oszczędności życia. Oszust przez telefon podaje się za wnuczka, syna, córkę lub ich znajomego. Tłumaczy, że spowodował np. wpadek samochodowy lub przytrafiła mu się jakaś inna sytuacja losowa - na tyle skomplikowana, że aby uniknąć kary więzienia musi poszkodowanej osobie zapłacić wysokie odszkodowanie. Swoją zmianę głosu i chrypkę – tłumaczy chorobą.

 

ROZMAWIAJĄC Z SENIORAMI   MÓWMY O ICH BEZPIECZEŃSTWIE !!!

Przypomnijmy im o naszej trosce. Przekażmy kilka prostych rad i uwag, które z pewnością mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo naszych najbliższych.

 

Zwracajmy uwagę na poniższe kwestie:

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj;
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firm a transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
  • mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.
Powrót na górę strony