"Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie"

Jednośladem bezpiecznie do celu z żywiecką drogówką i Radiem Bielsko

Trwają ogólnopolskie działania „Jednośladem bezpiecznie do celu", których priorytetem jest zwrócenie uwagi użytkowników jednośladów na istotne aspekty bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach przedsięwzięcia policjanci z żywieckiej drogówki wspólnie z redaktorami z Radia Bielsko wyjeżdżają w teren i wręczają kierowcom jednośladów przydatne gadżety poprawiające ich bezpieczeństwo. Partnerem działań jest Urząd Gminy w Jeleśni oraz Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz.

Wakacje w pełni, a pogoda zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu. Na drogach zauważyć można miłośników jednośladów - motocykli, motorowerów, rowerów. W trosce o ich bezpieczeństwo, policjanci z żywieckiej drogówki prowadzą działania, które wpisują się w ogólnopolskie działania profilaktyczne „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

Policjanci wspólnie z redaktorami Radia Bielsko wyjeżdżają teren i rozdają kierowcom jednośladów przedmioty poprawiające ich bezpieczeństwo. Odblaskowe szelki, etui, kaski, dzwonki czy światełka te i inne gadżety trafiają do miłośników jazdy na dwóch kółkach. Przedmioty te zostały zakupione przez Urząd Gminy w Jeleśni oraz przez Urząd Gminy Radziechowy-Wieprz, które są partnerami działań. W miniony czwartek policyjny radiowóz i wóz patrolowy Radia Bielsko można było zobaczyć na żywieckim Rynku, na ulicy Dworcowej oraz Kopernika. W czasie spotkań policjanci rozmawiają także z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa i odpowiedzialnych zachowań w ruchu drogowym.

Priorytetem prowadzonych działań jest m.in.:

  • informowanie o konieczności przygotowania pojazdu do sezonu,
  • eliminowanie i ograniczenie zagrożeń na drodze takich jak: nadmierna prędkość, kierowanie po spożyciu alkoholu, zły stan techniczny i brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu,
  • promowanie bezpiecznych zachowań,
  • poprawa widoczności uczestników ruchu drogowego, korzystanie z elementów odblaskowych oraz używanie kasków ochronnych przez rowerzystów.

W ostatnich latach liczba jednośladów na polskich drogach znacząco wzrosła. Niestety, wraz z jej wzrostem, zwiększa się liczba wypadków drogowych z ich udziałem. Należy pamiętać, że użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia.

Apelujemy o rozwagę i rozsądek na drogach oraz o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu drogowego.

Wkrótce kolejne działania!

Powrót na górę strony