Wiadomości

Bezpieczeństwo „niechronionych” to nasza wspólna sprawa

Data publikacji 01.03.2021

Za nami policyjne działania „Bezpieczny pieszy”, które odbyły się w czwartek oraz "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", które trwały przez cały piątkowy dzień. Ich nadrzędnym celem było egzekwowanie przestrzegania przepisów mających ścisły związek z bezpieczeństwem pieszych, rowerzystów i motorowerzystów– tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

W czwartek i piątek policjanci ruchu drogowego prowadzili działania ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Te grupy uczestników ruchu drogowego niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków właśnie dlatego, że nie chroni ich maska samochodu, poduszki powietrzne czy pasy.

W czasie działań policjanci z żywieckiej drogówki rozdawali wśród pieszych i rowerzystów gadżety poprawiające ich bezpieczeństwo. Małe elementy, jak światełka ledowe, różnego rodzaju odblaskowe nakładki na rower, powodują, że jesteśmy lepiej widoczni dla kierowcy. Z kolei piesi otrzymywali od mundurowych odblaskowe wyposażenie, jak np. etui na telefon czy saszetki, które z powodzeniem mogą wykorzystać również w czasie innych aktywności.

Cyklicznie prowadzone działania wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadzorem objęte zostały miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla tych grup. W styczniu śląscy policjanci podsumowali bezpieczeństwo na drogach w 2020 roku. Choć liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych nadal niepokoi (186 osób), to jest bezpieczniej niż przed rokiem. W 2019 roku na drogach naszego województwa zginęło 199, a jeszcze rok wcześniej 220 osób. Spadek liczby najtragiczniejszych wypadków to sukces wszystkich użytkowników dróg, jednak niepokoi fakt wzrostu liczby ofiar wśród pieszych (2020 r. – 67 ofiar, 2019 r. - 60 ofiar, 2018 r. - 83 ofiary) i rowerzystów (2020 r. - 18 ofiar, 2019 r. - 17, 2018 r. - 26 ofiar). Jeśli do tej grupy dołączymy również śmiertelne wypadki z udziałem motorowerzystów, to okazuje się, że połowa ofiar w roku ubiegłym to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, rowerzyści i motocykliści, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo pamięta o obserwacji pojazdów, upewniając się, czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne kierujący pojazdem, widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, powinien – zgodnie z przepisem – zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę.

  • policjant wręcza odblaski kierowcy
  • policjant wręcza odblask pieszym
  • policjant wręcza odblask kobietą
  • policjanci wręczają odblask kobietą, które jadą z wózkami z dziecmi
  • dziecko które trzyma odblask
  • policjanci wręczają odblask rowerzystom
  • policjanci wręczają odblask rowerzyście
  • policjanci wręczają odblask rowerzyście
  • policjanci wręczają odblask rowerzayście
  • rowerzysta trzyma światełka ledowe
  • rowerzysta trzyma światełka ledowe
  • rowerzysta trzyma światełka ledowe
Powrót na górę strony